Ретка снимка од изолирано племе во Амазонија

Активист кој се залага за заштита на изолираните домородни народи во Амазонија објави снимка од член на изолираното племе Ава во Бразил и порача дека порастот на уништувањето на амазонските шуми се заканува на начинот на живот на домородните племиња.

Снимката е направена во прашума во Маранхао и покажува човек како држи нож и ја подига острицата до лицето пред да го забележи човекот кој го снима.

„Луѓето од племето Ава немаат контакт со никого и се прогонувани повеќе од 500 години. Иако живеат во близина никогаш не сме имале никаков контакт со нив. Секогаш сме знаеле дека се тука, среде големата шума“, вели Флај Гујхахара.

Додека некои членови на ова изолирано племе успеале да остварат контакт со надворешниот свет, но многумина сè уште живеат во изолирани подрачја на прашумата на која сега ѝ се заканува опасност од сечење дрвја.

Гујхахара објаснува дека членовите од неговото племе се организирани да го заштитат изолираното племе.

„Загрижени сме за идните генерации и за изолираните племиња кои никогаш не сме ги виделе, а за кои сме слушале од бабите и дедовците. Ни кажаа дека ним им е потребна нашата заштита и нивната шума“, вели Гујхахара. Тој додава дека уништувањето на Амазонија е реалност и дека последиците се многу сериозни за сите.

реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Филипче: Состојбата со COVID-19 се влошува

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Секс-поза која ветува длабока пенетрација и силни оргазми

Read more

Живот

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Read more

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Read more

Многу мажи се плашат од жените родени во овој хороскопски знак

Read more

Одржливата мода во фокусот на Моден викенд Скопје: Дали сме подготвени?

Read more

Магазин

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Читај повеќе

Рецепт за совршен колач со сливи

Читај повеќе
  • play_arrow

Светски рекорд: Има шест месеци и обожава скијање на вода

Читај повеќе

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Читај повеќе

Најлошите работи кои оваа есен може да ги направите за вашето здравје

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Идеални партнери за родените во знакот Вага

Читај повеќе

Неколку совети како да се здебелите на природен начин

Читај повеќе

Најтоксичната работа во вашиот фрижидер

Читај повеќе
  • filter

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Читај повеќе