Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Секогаш кога има некој новитет од Zagato, тоа е причина за возбуда, а најновиот проект е показател за тоа што може да направи оваа компанија.

Zagato IsoRivolta GTZ е новиот проект на Zagato кој настана со цел да се прослави италијанско-американската соработка.

Спортското купе е инспирирано од моделот A3/C од 60-тите години на минатиот век, а тоа беше всушност тркачката верзија на моделот Zagato Grifo. 

Концептот на автомобилот не е сменет, а од Zagato дизајнираа одлична каросерија, додека под хаубата се наоѓа голем американски мотор. Проектот беше најавен во 2017 година со концептот Vision Gran Turismo.

Remote video URL

Баш како и неговиот претходник, IsoRivolta GTZ има Chevrolet 6,8-литарски V8 мотор со компресор, односно модифицирана верзија на моторот на Chevrolet Corvette Z06, а информациите за перформансите уште се тајна.

Засега не се познати многу детали, освен дека каросеријата е од карбонски влакна и дека ќе бидат произведени само 19 примероци, од кои девет веќе се продадени.

Сите детали ќе бидат познати во октомври, кога автомобилот ќе биде официјално претставен, а првите испораки се очекуваат подоцна. Цените исто така не се објавени.

реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Авто новости

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Read more

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Read more

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Read more

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Read more

Автомобили

  • filter

Ferrari го претстави новиот „ѕвер“ Omologata

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави освежениот i30N: Еден од најдобрите спортски автомобили на пазарот

Читај повеќе
  • play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Читај повеќе

Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот кросовер Puma ST на Ford

Читај повеќе
  • filter

Peugeot го претстави новиот 508 PSE со 355 КС

Читај повеќе

Volkswagen го претстави електричниот ID.4

Читај повеќе
  • filter

Renault го претстави новиот Megane Conquest

Читај повеќе
  • play_arrow

Маск со една изјава ја турна вредноста на Tesla за 50 милијарди долари

Читај повеќе