Ретро љубов: „Буба“ се враќа на струја!

Автомобилскиот гигант од Волфсбург мудро процени дека му треба помал модел, за кој ќе може да ја користи формата на моделот Volkswagen New Beetle.

Третата генерација на Volkswagen Beetle (New Beetle) ќе биде електрична верзија на Volkswagen ID.3, долга 410 см. На тој начин ќе се добие автомобил со карактеристичниот носталгичен изглед и домет од 550 километри со едно полнење.

Volkswagen ID.Beetle со должина од 410 см ќе биде за 18 см пократок од последниот модел „Буба“ што користеше мотор со внатрешно согорување, така што ќе се позиционира под Volkswagen ID.3 (425 см) и ќе има само две врати.

Литиум-јонските батерии се вградени во подот, како во скејтборд, а ќе бидат достапни во неколку големини (капацитети), со WLTP домет од 330 до 550 км. Максималната брзина што ќе може да ја достигне ќе биде 160 км/ч.

Volkswagen ID.Beetle можно е да стигне на пазарот следната есен.

А како ќе изгледа електричната „Буба“ покажуваат овие рендери објавени на автомобилскиот сајт motor1.com.

реклама

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

КОРОНА кризата врие во цел регион: Каде е најлошо?

Read more

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Авто новости

Елон Маск продолжува да ги иритира сопствениците на Tesla автомобили

Read more

Што подготвуваат од Bugatti?

Read more

Hyundai го претстави спортскиот модел i20 N

Read more

Porsche ги претстави новите модели Panamera, најмоќниот развива 700 КС

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Модерна „ѕверка“ на две тркала: BMW R 1250 RT

Читај повеќе

Елон Маск продолжува да ги иритира сопствениците на Tesla автомобили

Читај повеќе
  • filter

Што подготвуваат од Bugatti?

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави спортскиот модел i20 N

Читај повеќе
  • filter

Porsche ги претстави новите модели Panamera, најмоќниот развива 700 КС

Читај повеќе

Porsche Taycan во „електрична“ експедиција низ Македонија

Читај повеќе
  • filter

Porsche на Нирбургринг интензивно го тестира новиот 911 GT3 RS

Читај повеќе
  • play_arrow

Светот има нов најбрз автомобил: Доста е!

Читај повеќе

Tesla Model Y со седум седишта станува реалност

Читај повеќе