Ретро разладување: Зошто треба да си купите фрижидер?

Се потсетуваме на почетокот на далечните 60-ти години на 20-тиот век кога нашата земја била позната под името Народна Република Македонија.

Тогаш во земјава функционирала фабриката за фрижидери „Георги Наумов“ од Битола, за чии потреби во 1960 година бил изработен краток документарен филм. Целта на филмот во производство на тогашен „Вардар филм“ – Скопје, била да се поттикне македонското население да купува апарати за домаќинство – фрижидери – и тоа од домашно производство.

Погледнете го овој краток документарен филм кој бил во чекор со тогашната технологија и квалитет на ваквиот вид на документарно-пропагандни материјали.

Remote video URL

Производство: Вардар филм - Скопје

Жанр: Пропаганден филм

Род: Документарен филм

Времетраење: 7 минути

Тип: Филмска лента

Техника: стандард

Звук: Да

Во боја: црно-бел

MM: 35

Година: 1960

Содржина: Запознавање со производствениот процес во фабриката за фрижидери „Георги Наумов“ од Битола и со асортиманот на готовите производи на фабриката.

Автори:

Режија: Недков Кочо

Сценарио: Недков Кочо

Монтажа: Панков Драгомир

Снимател: Петковски Љубе

Тон: Паковски Глигор

Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

ЦИА објави загатка: Можете ли да погодите колку е часот?

Read more

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Read more

Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

Read more

Чек дис аут

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Read more

Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Read more

Кое куче е најпаметно?

Read more

Рециклирај и нахрани улично куче или маче

Read more

Магазин

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Читај повеќе
  • filter

Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Читај повеќе

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое куче е најпаметно?

Читај повеќе

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Читај повеќе

Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Читај повеќе

Рецепт на денот: Паста со четири вида сирење

Читај повеќе

Ако сте пушач, овие 3 намирници ќе ви помогнат да ги исчистите белите дробови

Читај повеќе

Едно мислат, друго зборуваат: Најлицемерни хороскопски знаци

Читај повеќе