Reuters: Претставници на Русија и Украина тајно се сретнале минатата недела

Претставници на Русија и Украина тајно се состанаа минатата недела во Обединетите Арапски Емирати за да разговараат за размена на затвореници, како и за повторно воспоставување на извоз на руски амонијак во Африка и Азија преку украинскиот гасовод, пренесува Reuters.

Изворите велат дека средбата била со посредство на ОАЕ, без учество на ОН, кои вообичаено играат голема улога во таквите преговори. Амонијакот што Русија го извезува се користи за производство на вештачки ѓубрива. Целта на овие преговори е да се решат преостанатите спорни прашања околу извозот, откако минатата недела беше продолжен договорот за извоз на жито.

Извоз на амонијак во замена за ослободување на воени заробеници

На 17 ноември, руски и украински претставници отпатуваа во главниот град на ОАЕ Абу Даби за да организираат руски извоз на амонијак во замена за ослободување на голем број затвореници. Не се знае кои биле заклучоците од средбата. Украинскиот амбасадор во Турција, Васил Боднар, изјави за Reuters: „Ослободувањето на нашите воени заробеници е еден од условите за руската дозвола за извоз на амонијак“. Тој додаде дека не знае ништо за средбата во ОАЕ.

Путин вчера изјави дека руските власти работат на деблокирање на руското ѓубриво кое моментално се наоѓа во европските пристаништа, но и на повторно започнување со извоз на амонијак. Министерството за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати и министерствата за одбрана и надворешни работи на Русија и Украина не одговорија на барањето на Reuters за коментар.

ОН, наводно, не учествувале во преговорите

Извозот на руски амонијак би се одвивал преку украинскиот гасовод до Црното Море. Низ овој гасовод од Русија до украинското црноморско пристаниште Пивденји годишно може да минуваат и до 2,5 милиони тони гас амонијак, а тој беше затворен по почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари. Извозот на амонијак не беше дел од договорот на ОН за коридори за извоз на жито.

Минатата недела, Ребека Гринспан, генералниот секретар на агенцијата на ОН УНКТАД, која ги водеше преговорите за извоз на ѓубрива, рече дека смета дека Русија и Украина ќе можат да се договорат за понатамошен извоз на амонијак.

Услов е и отворањето на Миколаив

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно ги објави условите што Русија мора да ги исполни пред да и се дозволи да извезува амонијак преку украинскиот гасовод. Меѓу овие услови беше и размената на затвореници и повторното отворање на црноморското пристаниште Миколаив. Ниту Украина, ниту Русија сè уште не го објавија официјалниот број на затвореници што ги притворија од почетокот на инвазијата. На 28 октомври, Зеленски рече дека Русија ослободила вкупно 1.031 украински затвореник од март.

Абу Даби презема улога во овие преговори слична на онаа на Саудиска Арабија, која постигна дипломатска победа во септември обезбедувајќи ја слободата на странските борци заробени во Украина. ОАЕ и Саудиска Арабија се членки на нафтената алијанса ОПЕК +, чиј член е и Русија. Тие останаа во добри односи со Москва и покрај притисокот од Западот да ја изолира Русија поради нејзината „специјална воена операција“, пишува Reuters.

Извозот на жито и ѓубрива во Русија е значително потежок, иако не е покриен со санкциите

Претседателот на ОАЕ Мохамед бин Зајед ал-Нахјан минатата недела ја посети Москва за да разговара со Путин за можноста за посредување во договорот за амонијак. Украина е важен производител на житарици и маслодајни семиња, а Русија е главен извозник на вештачки ѓубрива во светот.

Москва од јули вели дека се спречени да извезуваат жито и вештачко ѓубриво, иако тоа не е директно покриено со санкциите. Тие велат дека тоа е затоа што санкциите им отежнуваат на клиентите да ги обработат плаќањата, транспортот и осигурувањето.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Свет

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Read more

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Read more

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Read more

Неколку украински амбасади добиле„крвав пакет“ со животински очи

Read more
 

Вести

МВР: Немало закани, ниту напад кон полициски службеници во Арачиново

Читај повеќе

Украдено возило на Итната помош во Општата болница во Кочани

Читај повеќе

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Читај повеќе

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Читај повеќе

Магла на Стража

Читај повеќе

Падна нов договор за цената на руската нафта

Читај повеќе

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Читај повеќе

Стојковски: Долгот кон приватните превозници е наследен

Читај повеќе

Облачно со слаб до умерен ветар

Читај повеќе