Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Возраста и повредите се работи кои се надвор од наша контрола кои можат да играат улога во здравјето на зглобовите.

Сепак, она на што можеме да влијаеме е – исхраната.

„Исхраната може да игра значајна улога во подобрувањето на здравјето на зглобовите. Многу од моите пациенти забележале значително подобрување во воспалението откако смениле некои навики и почнале да се хранат поздраво“, вели ревматологот Џејмс Топилов.

Како што објаснува д-р Топилов, вишокот килограми дополнително ги напрега зглобовите, зголемувајќи го ризикот од болка и оштетување. Тој смета дека затоа е важно да се внимава на првиот оброк во денот.

Појадок богат со омега-3 масни киселини, антиоксиданси и влакна помага во намалување на воспалението и го поддржува здравјето на 'рскавицата, истакнува тој.

Една студија од 2019 година на речиси 1.500 пациенти со ревматоиден артритис покажа дека оние кои земале додатоци на масти омега-3 пријавиле помалку болки во зглобовите и оток.

Друга студија, објавена во 2020 година, покажа дека омега-3 масните киселини може да помогнат да се спречи или намали ризикот од развој на артритис и да помогне во лекувањето на ревматоидниот артритис.

Зрнестото овошје е одличен извор на влакна, кои можат да помогнат во намалување на воспалението, што може да ја забави прогресијата на ревматоидниот артритис. Покрај тоа, грчкиот јогурт е богат со калциум, кој помага во зајакнувањето на коските и 'рскавицата, кои се клучни за здрави зглобови.

Д-р Топилов препорачува и антиинфламаторни смути пијалаци со спанаќ, банана, бадемово млеко, куркума, ѓумбир и протеин во прав. Можете исто така да јадете овесна каша или тост леб од цело зрно со авокадо, чаден лосос и чери домати.

Ако преферирате овошје, комбинацијата од папаја, манго, ананас, кокосови снегулки и мед е исто така одлична за намалување на болките и вкочанетоста во зглобовите.

реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

Здравје

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Read more

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Read more

Што ќе ве разлади подобро - топла или ладна вода за пиење?

Read more

Што се случува во телото ако јадете спанаќ секој ден?

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе