УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Револтираниот Ван Дајк откри што направил судијата по мечот: Неговиот потег кажува многу

Холандските фудбалери беа револтирани од арбитражата по натпреварот против Англија на кој останаа без финалето на Европското првенство, а особено беа лути на пеналот досуден во раната фаза од натпреварот.

Синоќа Англичаните по пресврт ги совладаа Холанѓаните со 2:1. „Оранје“ поведоа во раната фаза од играта, но Хари Кејн многу брзо одговори со гол од белата точка.

Токму овој пенал беше клучната причина за протестот на Холанѓаните. Кејн шутираше од волеј, топката помина над голот, но по упатениот удар беше погоден од невнимателниот Дензел Думфрис со отворен ѓон.

Иако судијата Феликс Цвајер на почетокот не досуди пенал, по интервенција од ВАР ја смени одлуката и поради невнимание му додели жолт картон на Думфрис. Кејн беше сигурен од белата точка.

Репрезентацијата на Холандија по натпреварот не се согласи со одлуката на Цвајер. Капитенот Вирхил ван Дијк ја откри реакцијата на германскиот судија по последниот свиреж.

Ван Дајк откри дека судијата веднаш „избегал“ во соблекувалната, без да се ракува со играчите, што е навистина редок случај во светот на фудбалот.

„Судијата истрча во соблекувалната веднаш по крајот на натпреварот и не се ракуваше со играчите. Мислам дека тоа кажува многу“, откри бесниот Ван Дајк.

Во исто време селекторот на Холандија, Роналд Куман, разочарано изјави дека ВАР го уништува фудбалот.

„Тоа не беше пенал. Единствената желба на Думфрис беше да го блокира ударот, а потоа Кејн шутна и нивните стапала се судрија. Фудбалот е уништен од ваквите одлуки на ВАР. Овој пенал немаше да биде досуден во Англија“, рече Куман.

Remote video URL

За потсетување, Англија в недела во финалето на Европското првенство ќе игра против Шпанија. Дуелот во Берлин почнува во 21 часот.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

ФБИ откри детали за атентаторот на Доналд Трамп: Многу го матретирале

Read more

Симптом на рак кој не треба да го игнорираме

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Фудбал

Мистер куарта Де ла Фуенте: Успехот на Шпанија е плод на систем и долгорочно планирање

Read more

Колку е сериозна повредата на Меси?

Read more

Саутгејт не сака да поднесе оставка по поразот на ЕУРО

Read more

16. титула Копа Америка за Аргентина

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Мистер куарта Де ла Фуенте: Успехот на Шпанија е плод на систем и долгорочно планирање

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Колку е сериозна повредата на Меси?

Читај повеќе

Алкарас му се качи на глава на Ноле: Навивачите бесни поради карикатурата

Читај повеќе

Саутгејт не сака да поднесе оставка по поразот на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

16. титула Копа Америка за Аргентина

Читај повеќе

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе