Револуција во Бундеслига: Трансродовите фудбалери можe да бираат дали ќе играат во машка или женска конкуренција

Германскиот фудбалски сојуз (DFB) ќе им овозможи на трансродовите спортисти да изберат во кое натпреварување ќе се натпреваруваат, во машка или женска конкуренција.

Проблемите со трансродовите спортисти беа во центарот на вниманието на јавноста во последните недели. Големо внимание привлече примерот на Леа Томас, американска пливачка која соборува рекорди во женска конкуренција и е родена како маж.

На крајот, Светската пливачка организација (FINA) одлучи да им забрани на трансродовите лица да се натпреваруваат во женска конкуренција.

Но, Фудбалскиот сојуз на Германија донесе револуционерна одлука. Луѓето кои го промениле полот можат да изберат во кое натпреварување ќе играат, Бундеслигата за жени или мажи.

URL

DFB вчера донесе одлука дека фудбалерите нема да бидат обврзани со личните податоци за идентификација како што се изводите на родени. Така, фудбалерите ќе настапуваат под граѓански статус „различни“ или „неодредено“ и ќе можат да се натпреваруваат во кое натпреварување сакаат.

„Ова важи и за трансродовите играчи кои сега можат да ја променат својата одлука во секое време или да останат во тимот за кој играле претходно. Сè додека спортската активност не влијае на здравјето на една личност додека зема лекови, едно лице може да учествува во фудбалски натпревар“, велат од Фудбалскиот сојуз на Германија.

Правилата ќе стапат на сила од стартот на новата сезона.

реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Фудбал

Барса конечно се ослободи од „паразитот“ кој заработуваше 10 милиони евра годишно

Read more

ПСЖ го отпушти Почетино

Read more

Матиќ призна дека се преселил во Рома за да работи со Мурињо

Read more

Агентот на Роналдо вечерал со Лапорта: Сега и Барса е во игра за неговиот потпис

Read more
 

Спорт

Барса конечно се ослободи од „паразитот“ кој заработуваше 10 милиони евра годишно

Читај повеќе

Поранешниот НБА шампион Еди Кари објасни како останал без 57 милиони долари

Читај повеќе

Калин Ивановски избори осминафинале на јуниорскиот Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ го отпушти Почетино

Читај повеќе
  • play_arrow

Чоу објасни како ја преживеа страшната несреќа во Силверстоун

Читај повеќе

Матиќ призна дека се преселил во Рома за да работи со Мурињо

Читај повеќе

Агентот на Роналдо вечерал со Лапорта: Сега и Барса е во игра за неговиот потпис

Читај повеќе

На јахта наместо на тренинг: Роналдо не е со соиграчите од Јунајтед „поради семејни причини“

Читај повеќе

Ракометарите ќе играат за бронза во Алжир

Читај повеќе