Револуција во јавниот превоз во Германија: Билетот од 49 евра доби зелено светло

Од 1 мај граѓаните треба да можат да го користат локалниот превоз низ Германија за 49 евра месечно. Бундестагот сега одобри делумно финансирање на билетот наречен Deutschlandticket, пренесуваат германските медиуми.

Членовите на „Семафор-коалицијата“ го одобрија предлог-законот на министерот за транспорт Волкер Висинг (FDP), левицата беше воздржана, а Унијата и AfD гласаа против. Според донесената одлука, германската влада за оваа намена обезбедила 1,5 милијарди евра. Сојузните држави треба да ја обезбедат другата половина. Законот допрва треба да го одобри Бундесратот.

„Со Deutschlandticket започнуваме револуција во германскиот локален транспорт“, рече Детлеф Милер, член на SPD.

„Милиони патници ќе почувствуваат олеснување, како никогаш досега, поради климатски прифатливите и поевтини билети“, додаде тој.

Планираниот Deutschlandticket треба да важи од 1 мај со почетна цена од 49 евра месечно и да биде поврзан со популарниот билет од 9 евра од летото 2022 година.

Има дигитална месечна претплата која важи низ целата земја за локален превоз.

Зголемување на давачките за користење на железницата

Коалицијата делумно прифати уште едно барање од федералните резерви: Зголемувањето на таксите за корисници на железницата што мора да ги платат локалните даватели на услуги за воз треба да се ограничат на 1,8 отсто по оваа година - поточно за 2024 и 2025 година.

Се разговараше и за развојот на цените на билетите за патниците. Бидејќи 49 евра месечно експресно се сметаат за почетна цена - не се исклучуваат подоцнежните поскапувања.

Шефот на парламентарната група на SPD, Милер, рече: „Нашата цел е да ја одржиме цената стабилна што е можно подолго“.

Доколку се неопходни промени на цените, тие може да се направат само со учество на Бундестагот, пишуваат германските медиуми.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Свет

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Read more

Русите се пофалија дека пресретнале американски бомбардери над Балтичко Море

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more
 

Вести

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски: Обврска на сите е да го продолжиме патот на државата кон ЕУ

Читај повеќе
  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе

Вучиќ: Сѐ што кажав ќе спроведеме, а за признавање и членство во ОН или телата на ОН нема ни збор

Читај повеќе