Револуционерна терапија: Со вирус во борба против клетките на ракот

Научниците на учесник во клиничко испитување му инјектирале вирус дизајниран да ги убие клетките на ракот, пишува Newsweek.

Како дел од таквата терапија, позната и како терапија со онколитичен вирус, природниот вирус е генетски модифициран за да влезе во клетките на ракот, да се размножува и да ги убие. Што е најважно, вирусот е дизајниран да ги игнорира здравите клетки.

Според биотехнолошката компанија Imugene, компанија за имунотерапија, терапијата со онколитичен вирус може да се користи и за подготовка на имунолошкиот систем на пациентите за борба против ракот.

Вирусот што се користи во оваа нова студија се нарекува CF33-hNIS или Vaxinia.

Првата фаза од студијата вклучува инјектирање на вирусот кај луѓе кои имаат напредни цврсти тумори и метастатски тумори и кои веќе примиле најмалку две различни терапии. Вирусот се инјектира или директно во туморот или во вена. Кога ќе се утврди дека оваа процедура е безбедна, на пациентите ќе им се инјектира и вирусот и хуманизираното моноклонално антитело пембролизумаб, антитело кое му дава дополнителна сила на имунолошкиот систем да се бори против клетките на ракот.

Истражувачите сакаат 100 пациенти со рак од САД и Австралија да учествуваат во клиничкото испитување. Судењето треба да трае приближно две години.

Imugen и клиниката за тумори City of Hope во американскиот град Лос Анџелес објавија дека терапијата на првиот пациент му била дадена на 17 мај, пишува Newsweek.

„Нашето претходно истражување покажа дека онколитичните вируси можат да го стимулираат имунолошкиот систем да реагира и да го убие ракот и да реагира повеќе на други имунотерапевти“, рече д-р Даненг Ли, водач на истражувањето и професор на клиниката City of Hope.

„Сега е време да се засили моќта на имунотерапијата. Веруваме дека CF33-hNIS потенцијално може да ги подобри шансите за опоравување на нашите пациенти со рак“.

Вирусот CF33-hNIS припаѓа на семејството Poxviridae и се шири меѓу клетките на ракот. Кога ќе влезе во еден, се множи. Клетките на ракот на крајот пукнаа и ослободија илјадници нови копии на вирусот. Го стимулира имунолошкиот систем да реагира и да ги напаѓа клетките на ракот. Споменатата терапија досега е тестирана исклучиво на животни. Животните и лабораториските студии покажаа дека вирусот може да ја намали големината на туморите во белите дробови, градите, јајниците, панкреасот и дебелото црево.

Според Институтот за истражување на ракот во Њујорк, Управата за храна и лекови на САД досега одобрила само една терапија за онколитични вируси. Тоа е вирусот T-VEC, модифициран херпес вирус кој се користи за лекување на меланом.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Наука

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Read more

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Read more

Откриен лек што го убива ракот со изгладнување

Read more

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе