Режисерот на The Last of Us: Ги намамив луѓето да гледаат геј романса

Последната, трета епизода од серијата he Last of Us на HBO предизвика многу реакции поради пресвртот во приказната за Бил и Френк, односно фактот дека двата лика од популарната видеоигра во серијата се геј пар.

Епизодата во која фокусот од Џоел и Ели се префрли на Бил и Френк, голем дел од публиката ја прогласи за можеби најдобра досега, а на некои не им се допадна променетото сценарио.

Иако луѓето кои ги играле игрите The Last of Us веќе знаеја за геј љубовната приказна на Бил, ТВ-адаптацијата на серијата видеоигри привлекува поширока публика која не мора задолжително да е запознаена со сите овие ликови и приказни. Како резултат на тоа, режисерот на третата епизода, Питер Хоар,искористи тоа како предност за да ја раскаже приказната за Бил и Френк.

Хоар објасни како ги „намамил“ гледачите да ја гледаат геј романсата на двата лика и се фокусирал на нивната приказна.

„Понекогаш треба на некој начин да го намамите остатокот од светот да погледна ваква приказна пред да речат: ‘Ох, па се работи за двајца мажи, само што сфатив’. Мислам дека така ќе сфатат дека тоа е реално, дека љубовта е иста“, рече Хоар во врска со геј романсата.

„Бил е комплициран. Дефинитивно би рекол дека Бил не остава впечаток дека е геј маж. Тоа не е така бинарно. Тој е човек кој никогаш навистина не се открил себеси. Живеел во свет на недоверба. Живеел со мајка си, таа потоа умрела, а тој ја добил куќата. Се повлекол од општеството. Тој никогаш немаше природно да открие во кого треба да се заљуби или кого смета за привлечен додека не дојде Френк“, објасни Хоар во интервју за Inverse.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Филм & ТВ

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Read more

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Read more

КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

Read more

Официјален трејлер за The Night Agent

Read more
 

Сцена

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за The Night Agent

Читај повеќе
  • play_arrow

Орландо Блум се распеа среде паб за Свети Патрик

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за BEEF, новата серија на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

10 моменти во Friends во кои се пронаоѓаме и денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Disney „рециклираат“ анимации?

Читај повеќе