РФМ одлучи да се прошири Суперлигата

Наредната сезона најдобрата машка ракометна лига ќе брои 16 екипи, дури четири повеќе од прекинатава сезона.

Фото: РФМ
Фото: РФМ

Ракометната федерација на Македонија на утринскиот состанок донесе конечна одлука. Актуелната сезона дефинитивно нема да заврши, од неа нема да испадне никој, а првипласираните три екипи од двете втори лиги ќе добијат шанса да играат суперлигашки ракомет.

Дури 6 екипи кои се натпреваруваа во прекинатата сезона во групите 1 и 2 од Првата лига ќе станат суперлигаши. Во групата 1 прв беше Астарион со 40 бодови пред Прилеп 2010 со 33 и Јуниор К.В. со 31, додека во групата 2 лидер беше Тиквеш со 39 пред КЛ7 со 33 и Младост со 27. Планот беше првите две да влезат во Суперлигата, но дополнително се одлучи да влезат и третопласираните откако стана јасно дека наредната сезона вторите екипи на Вардар и Металург (Вардар Јуниор и Металург 2) нема да учествуваат. Дури 7 од 16-те екипи се од главниот град.

Согласно рангирањето на РФМ, екипите ќе бидат поделени во две групи од по 7, додека учесниците во СЕХА лигата (Вардар и Пелистер) ќе бидат ослободени од настап во првиот дел.

Учесници за сезоната 2020/21:
Вардар (Скопје)
Еурофарм Пелистер (Битола)
Металург (Скопје)
Охрид
Пролет 62 (Скопје)
Бутел (Скопје)
Радовиш
Еурофарм Пелистер 2 (Битола)
Струга
Работнички (Скопје)
Астраион (Струмица)
Тиквеш (Кавадарци)
Прилеп 2010
КЛ 7 (Скопје)
Јуниор К.В. (Скопје)
Младост (Богданци)

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Ракомет

Времеплов: Пред 18 години Кометал ЃП стана европски шампион

Read more

Дибиров и следната сезона ќе игра за Вардар

Read more

Ракометното првенство нема да се доигра, познато кои екипи ќе играат во Европа

Read more

Пелистер се засили со хрватскиот репрезентативец Мандалиниќ

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе