РФМ парично ги казни Вардар и Пелистер, црвено-црните два натпревара ќе играат без публика

Дисциплинската комисија при Ракометната федерација на Македонија (РФМ), ги казни Вардар и Еурофарм Пелистер за инцидентите што ги предизвикаа навивачите на неодамнешното дерби.

Навивачите на Пелистер, во 16. минута, кога влегоа во салата „Јане Сандански“, започнаа да фрлаат разни предмети кон домашната публика. Вардаровите навивачи одговорија со иста мерка. Натпреварот беше прекинат, а откако ситуацијата се смири, продолжи и заврши со убедлива победа на Вардар (31:24).

Дисциплинската комисија ги казни двата клуба парично со по 150.000 денари. Вардар два натпревара ќе одигра без присуство на публика.

реклама

Ракомет

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more

Иван Чупиќ ја заврши кариерата

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе