Рибери не исклучува враќање во Бундеслигата

Ветеранот не размислува за пензија, тука за евентуално враќање во Германија, но само доколку не го продолжи договорот со клубот од Фиренца.

Сегашноста е јасна, иднината не. Франк Рибери е во центарот на проектот на Фиорентина. На 16-те натпревари сезонава (рачунајќи ја и Копа Италија), тој на дури 14 беше стартер. На свои 37 години сезонава ја почна со одличната асистенција за Федерико Кјеза (пред да замине во Јуве) против Интер, а последен блесок му беше асистенцијата за Горан Влаховиќ против Јувентус. Французинот е главната алка во бледата сезона на Виола.

Неговиот договор со Фиорентина завршува на крајот од сезонава, кога веќе ќе има 38 години (роденден му е во април). Но, тој не размислува за пензија, напротив, не исклучува можност да се врати во Бундеслигата.

„Во моментов мислам само на Фиорентина, јас сум важен дел од тимот. Но, доколку заврши мојата авантура тука, не исклучувам можност да се вратам во Бундеслигата. Не сакам ништо да исклучам“, вели Рибери говорејќи за германски Bild.

Тој 12 сезони ги бранеше боите на Баерн пред да се пресели во градот на Данте Алигиери. И од Фиренца ги прати случувањата во баварскиот клуб. Јасна му е ситуацијата со Лирој Сане кој по враќањето од повредата не е истиот.

„Не е лесно човек да се врати по една повреда како таа на Сане. Но, на терен мора да даде сѐ од себе. Доколку успее 60 минути да одигра на врвно ниво, нема ништо лошо во тоа да отиде до кај тренерот и да му рече дека е време да го замени. Тоа не е знак на слабост, туку на сила. Верувам во Лирој бидејќи е млад и има талент. Играчи како Кингсли Коман и Серж Њабри се веќе некое време во Баерн, ја познавам клупската филозофија повеќе од нив“, додава Французинот.

„Лирој ги покажа своите квалитети во Манчестер Сити, каде имаше и поголема конкуренција. Четворицата латерални напаѓачи на Баерн треба да си помагаат еден на друг. Да се биде на клупа не е проблем бидејќи дури и за 20 минути на терен може да се направи разлика“, смета тој.

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Фудбал

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Read more

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Read more

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Read more

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Read more
 

Спорт

klop.jpg

Клоп: Не ни се потребни големи промени во составот

Читај повеќе

Малдини сака да го види Имобиле во Милан

Читај повеќе

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе