Рибите го менуваат полот кога се под стрес

Истражувачи од Австралија и од Нов Зеланд го претставија првото детално гледиште за молекуларен механизам со кој некој вид риби го менуваат полот. Припадници на околу 500 видови риби можат да го променат полот кога ќе пораснат и кога тоа го бараат околностите.

Со истражувањето на еден вид тропски риби чии женки можат да станат мажјаци, откриено е дека промената на полот најверојатно е покрената од стрес. Се наведува дека стресот влијае на тоа да се исклучат првобитните женски гени на рибите, а да се вклучат нови, од машки пол.

Процесот бара целосно репрограмирање на генетските информации на рибата.

Истражувачите наведуваат дека промената на полот се одвива брзо, женката го менува однесувањето за неколку минути до неколку часа. За осум до 10 дена станува мажјак.

Станува збор за риби кои живеат под заштита на еден мажјак. Доколку се случи нешто и мажјакот го снема, неговата улога ја презема најголемата женка која ги менува боите за само неколку часа и се претвора во мажјак за 10 дена и може да произведува сперма.

„Со децении е мистерија како полот може толку спектакуларно да се менува. Гените не се променети, така што најверојатно постојат сигнали кои ги вклучуваат или исклучуваат модификациите“, вели професорката Џени Грејвс.

Истражувањето е објавено во списанието Science Advances.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Наука

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Read more

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Гик

Пет астероиди идната недела ќе минат покрај Земјата

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Читај повеќе

Ремдесивир – од шкарт до лек за COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот смартфон Poco M2 Pro кој чини помалку од 200 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Читај повеќе

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Читај повеќе
  • play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Читај повеќе