Ридигер и Филкруг се фатиле за гуша, соиграчите спречиле физичка пресметка

Макфакс/Кајгана
/ 11.06.2024 / 10:33

Антонио Ридигер и Никлас Филкруг за малку ќе се степале на синоќешниот тренинг на германската репрезентација во пресрет на Европското првенство.

Оваа вест прв ја објави Bild, а ја потврдија и бројни други медиуми и германски фудбалски инсајдери. Како што наведуваат сите, тепачка спречиле соиграчите.

Фудбалерите на Реал Мадрид и Борусија Дортмунд на тренингот неколку пати биле во дуел за топката бидејќи играле на спротивставени страни во два одвоени тренинзи, а во неколку наврати имало вербални и жестоки физички дуели.

Пред крајот на тренингот, ситуацијата ескалирала. Ридигер и Филкруг започнале да се туркаат меѓу себе, а како што пишува Bild, брзата реакција најпрвин на помошникот тренер Сандро Вагнер, а потоа и на останатите игрчи спречиле сериозна тепачка.

Засега не се знае како селекторот Јулиан Нагелсман ќе ги санкционира своите репрезентативци и дали воопшто ќе ги санкционира.

Bild објавио и видео со дел од кошкањата на тренингот.

реклама

Фудбал

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Read more

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Read more

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Read more

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе