Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Ф1
Ф.З.
/ 28.03.2023 / 12:27

По неколку месеци чекање, конечно го видовме Даниел Рикардо во Ф1 болидот на Ред Бул Рејсинг, но тоа не е болидот RB19 што сезонава го користат Макс Верстапен и Серхио Перес, туку стариот болид RB7.

Во видеото објавено од Ред Бул Рејсинг, Рикардо се појавува како го вози автомобилот RB7, што го користеа Марк Вебер и Себастијан Фетел во 2011 година. RB7 му помогна на Германецот да ја освои втората светска титула, а Фетел го нарече Кинки Кајли.

Следната Формула 1 трка се вози овој викенд во Австралија, па Ред Бул решија да ја најават во свој стил.

Во видеото се појавува и Хана Шмиц, стратегиската инженерка на Ред Бул Рејсинг, која во соработка со Рикардо се „подготвува“ за претстојната трка иако RB7 е придвижуван од 2,4-литарски V8 мотор со систем KERS и нема речиси ништо заедничко со болидите од хибридната ера, но приказната посветена на Австралија е важна.

Рикардо со болидот тргна во „правлива“ оф-роуд авантура и посети неколку различни локации и површини со цел да ги „собере“ потребните податоци за поставките на болидот.

Видеото завршува со табла на која се гледа оддалеченоста на Мелбурн од 780 милји, па Ред Бул би можел да објави уште едно промотивно видео кое води до самата трка.

Remote video URL
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Ф1

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Read more

Расел: Грешка од 1 сантиметар го расипа целиот викенд

Read more

Фетел: Не исклучувам враќање во Ф1

Read more

Саинс: Ферари беше побавен од дури пет тима во Зандворт

Read more
 

Спорт

Капело објасни зошто Јувентус има предност во трката за Скудетото

Читај повеќе

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Читај повеќе

И Интер добива сопственик од Блискиот Исток?

Читај повеќе

Хамилтон пред Јапонското ГП: Се надевам Ред Бул нема да биде 30 секунди пред сите

Читај повеќе

Невидена доминација на Интер над Милан во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Онана направи нов кикс, па се извини: Јас сум крив што загубивме од Баерн

Читај повеќе

Дембеле синоќа постави срамен рекорд во Лигата на шампионите

Читај повеќе

Зад голот на голманот на Лацио се крие интересна приказна

Читај повеќе

Откриена крими банда: Бугари и Романци на бизарен начин ги мамеле обложувалниците

Читај повеќе