Рим и Париз пред векови и денес

Рим и Париз ги замислуваме како огромни градови и во минатото. Но, она што се денес не е ниту близу до она што биле во минатото.

Рим во антиката важел за огромен град, најголем во своето време во Европа. Но, кога картата на антички Рим ќе се постави врз картата на денешниот Рим, тој голем антички град наеднаж изгледа многу мал.

Античкиот Рим на сликата долу е прикажан со бела боја. Доколку кликнете на сликата ќе ја видите во одлична резолуција.

Доколку се направи споредба на Париз од крајот на Средниот век и Париз денес, споредбата е неверојатна. Во последните пет века градот незамисливо со проширил, впивајќи ги околните села кои денес се населби.

Париз во 1422 година зафаќал територија обележана со бело на сликата долу. Тоа е всушност дел од центарот на денешниот Париз.

Тагови
реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Чек дис аут

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Read more

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Read more

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе