Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Хрватската компанија Rimac Automobili е апсолутен хит во светот на автомобилите и автомобилската технологија, а нејзиниот најнов електричен хиперавтомобил Nevera рутински рутира рекорди.

Nevera развива 2.000 КС, од 0 до 100 км/ч забрзува за помалку од 2 секунди, а досегот му е 547 километри благодарение на батеријата од 120 kWh (LiNiMnCoO2, 6.969 ќелии).

Сега хрватскиот визионер и основач на компанијата, Мате Римац, ја страви Nevera на полначот IONITY и објави неверојатни резултати. Светот беше импресиониран од полнењето на Tesla на полначот V3 Supercharger, полнењето на Taycan на Porsche и Ioniq 5 на Hyundai за моќност на полнење помеѓу 250 и 260 kW, а потоа дојде Lucid со полнење од 300 kW.

Сепак, Nevera го собори тој рекорд достигнувајќи моќност на полнење од 333 kW. Покрај тоа, Rimac тврди дека моќта на полнење може да се зголеми до 500 kW, пренесува insideevs.com.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Read more

Авто новости

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Read more

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Read more

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Read more

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Читај повеќе

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Читај повеќе

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Брутално: Пристигна најмоќниот сериски Golf во историјата на VW

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричната G Class на Mercedes ќе може да се врти како тенк

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе