Rimac Nevera собори 23 рекорди во еден ден

Rimac Nevera продолжува да руши рекорди, а за само еден ден возење на тест патеката во Германија собори дури 23.

Nevera беше возена во постројката за тестирање на автомобили во Папенбург (Automotive Testing Papenburg - ATP), каде што максимално ги искористи правците долги 4 километри. Претставници од Dewesoft и RaceLogic беа присутни на локацијата за независно да ги потврдат времињата и открија дека електричниот хиперавтомобил е всушност побрз отколку што се мислеше.

На автомобилот беа пневматиците Michelin Cup 2 R, а од 0 до 60 милји на час со стандарден ролаут заврзуваше за 1,74 секунди, што е побрзо од „официјалните“ 1,85 секунди. Да речеме и дека хиперавтомобилот забрзувал од 0 до 100 км/ч за 1,82 секунди според RaceLogic или 1,81 секунди според Dewesoft. Ова го надмина времето кое го „пријавија“ од Rimac, а тоа е 1,97 секунди.

Дополнително, треба да се истакне дека тестирањето се вршеше на обичен, неподготвен асфалт.

Remote video URL

Откако претходно тоа го навести првиот човек на компанијата Мате Римац, Nevera на тестот постави нов светски рекорд за најбрзо сериско возило кога станува збор за забрзување од 0 до 400 км/ч и застанување до 0 км/ч. Таа „работа“ електричното чудовиште ја заврши за 29,94 секунди, а за споредба, на Koenigsegg Regera му беа потребни 31,49 секунди за истата задача направена во 2019 година.

Да речеме и дека Nevera носеше специјален „аутфит“ во чест на BMW M3 на Rimac, односно целосно електричната серија 3 генерација E30 од 1984 година, која постави неколку рекорди во 2012 година. Единаесет години подоцна, Мате може гордо да каже дека неговата Nevera достигнува 400 км/ч и застанува побрзо отколку што McLaren F1 забрзува до 350 км/ч и запира.

Меѓу рекордите на Невера е и најкраткото растојание потребно за запирање при брзина од 100 км/ч, што е 29,12 метри според RaceLogic или 28,96 метри според Dewesoft.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Концепти

Hyundai повторно го произведе концептот Pony Coupe од 70-тите

Read more

Студенти направија автомобил што поминува преку 2.000 километри без полнење

Read more

Rimac Nevera собори 23 рекорди во еден ден

Read more

Alpine го претстави електричниот A290_β со централно возачко седиште

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе