Ришарлисон: Поразот од Хрватска е како загуба на член на семејството

Бразилскиот репрезентативец сѐ уште не ја преболел елиминацијата од Хрватска во четвртфиналето на Мундијалот во Катар, па дури и ја шокираше јавноста со изјавата за овој, за него, крајно немил настан.

Хрватска во четвртфиналето на Светското првенство 2022 во Катар го исфрли Бразил по подобро изведување пенали, иако Бразилците прво поведоа со голот на Нејмар во продолженијата од двапати по 15 минути. Бруно Петковиќ израмни пред самиот крај и го однесе натпреварот во продолженија.

Ришарлисон, кој на клупски план настапува за премиерлигашот Тотенхем, во изјава за ESPN се осврна токму на овој пораз.

„Беше тоа тежок удар. Мислам дека е потешко отколку да се загуби член на семејството“, Бразилецот направи изненадувачка споредба.

„Опоравувањето беше тешко. И денес ме обзема тага кога ќе сретнам инсерти од натпреварот на социјалните мрежи. Но, мораме да продолжиме понатаму. Јас сѐ уште сум млад, ќе имам уште една или две шанси на Светско првентсво. Ќе продолжам да работам, головите ќе си дојдат, а тоа е она што знам да го правам на теренот“.

И покрај испаѓањето на Бразил, Ришарлисон имаше прилично добар турнир. Постигна два гола, а оној првиот, полуножичките против Србија, беше прогласен за најубав гол на Мундијалот. Сепак, тоа му е слаба утеха.

„Нашата цел беше да станеме прваци. Постигнав прекрасен гол, но тоа не беше мојата цел. Сакавме да го подигнеме пехарот. Но, да, среќен сум што го постигнав голот бидејќи така многу луѓе ме запознаа. Тоа беше важен гол за мојата кариера“, заврши Ришарлисон џи Андраде.

Remote video URL

Пред Мундијалот, Бразил важеше за еден од најголемите фаворити за освојувањето на Божицата на ФИФА, што за оваа репрезентација ќе беше шести трофеј светски шампион.

реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Фудбал

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Read more

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Read more

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Read more

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе

Милевски: Во денешниот фудбал нема апсолутни аутсајдери

Читај повеќе

Модриќ добил понуда што не се одбива, се сели во Саудиска Арабија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ландо Норис ја испроба игрицата F1 2023 и заврши последен

Читај повеќе

Академија Пандев се ребрендира во Брера Струмица

Читај повеќе

Јунајтед ќе му плати на Мегваер за да го напушти клубот

Читај повеќе