УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2020/21

Ристовски: Да не си ставаме улога на фаворит

Филип Здравески
/ 02.09.2020 / 19:44

Латералниот бек Стефан Ристовски е претпазлив во очи саботниот дуел со Ерменија на пладневното скопско сонце.

„Помина доста долг период, треба сега да се почне од почеток, да се рестартира сѐ, да се потсетиме на некои стари идеи, стари анализи. Сепак, навистина мина долг период, ни изостана репрезентацијата. Тука сме, еве полека почнуваме, треба време за да се стабилизираме. Се надевам на позитивни резултати“, почнува новопечениот заменик-капитен на лисабонски Спортинг.

Македонија в сабота од 15 часот во Скопје ја пречекува Еременија во 1. коло од новата сезона на Лигата на нации. Три дена подоцна гостуваме кај Грузија.

„Не сакам сега да си ставаме некоја улога на фаворит затоа што оваа корона малце ги поремети брзините, така да како што реков, долг период помина, се наоѓаме во припремна фаза, вратени сме од клубовите, а првиот натпревар го играме попладне во 3 што е стварно нелогично. Но, како за нив, така и за нас. Ни треба адаптација. Денес се собравме после долго време сите заедно, полека, полека. Прво мислиме на Ерменците, па после со Грузија“, смета Стефан.

Ристовски зад Бобан Николов на денешниот тренинг; Фото: ФФМ

Ристовски не сака да ја прифати улогата на Македонија како фаворит против Ерменија. Во некое друго време не би било така, но паузата поради коронавирусот, како што вели, малку го поремети фудбалот.

„Не би се ставил како фаворит, затоа што, како што реков, фудбалов се поремети поради ковидот, така да треба секако да сме спремни“, заврши тој.

реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе