Свет

Ризична операција: Жена заразена со корона вирусот породена со царски рез

28. јануари 2020 - 17:01 | Б.С.Б.

Дваесет и седумгодишна жена од Вухан, заразена со корона вирус, денеска е породена со царски рез, а лекарите ја опишаа операцијата како ризична.

Докторот кој го изврши царскиот рез изјави дека здравствената состојба на мајката се влошила и дека бебето вршело преголем притисок на неа. Од друга страна, мајката поради бременост не била лечена адекватно од вирусот.

Операцијата била исклучително опасна бидејќи мајката имала температура и без престан кашлала, додека докторите биле изложени на ризик од зараза.

Доктор Зао Ѓин вели дека лекарите носеле заштитни одела, маски и очила во текот на операцијата.

„Едвај нешто гледав, бев облеан од пот“, призна докторот за државната телевизија.

Мајката била бремена во 37 недела кога се посомневала дека е заразена со вирусот. Бебето е машко, тежи 3,1 кг и веднаш е однесено дома, за да не се зарази.

Коментирај