Ризична операција: Жена заразена со корона вирусот породена со царски рез

Дваесет и седумгодишна жена од Вухан, заразена со корона вирус, денеска е породена со царски рез, а лекарите ја опишаа операцијата како ризична.

Докторот кој го изврши царскиот рез изјави дека здравствената состојба на мајката се влошила и дека бебето вршело преголем притисок на неа. Од друга страна, мајката поради бременост не била лечена адекватно од вирусот.

Операцијата била исклучително опасна бидејќи мајката имала температура и без престан кашлала, додека докторите биле изложени на ризик од зараза.

Доктор Зао Ѓин вели дека лекарите носеле заштитни одела, маски и очила во текот на операцијата.

„Едвај нешто гледав, бев облеан од пот“, призна докторот за државната телевизија.

Мајката била бремена во 37 недела кога се посомневала дека е заразена со вирусот. Бебето е машко, тежи 3,1 кг и веднаш е однесено дома, за да не се зарази.

реклама

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Ова е најомилениот филмски лик на сите времиња

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Свет

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Read more

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Read more

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Read more

Вести

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Гордана Јанкулоска: На крај памет не ми паѓа некаде да бегам

Читај повеќе

Во сеќавање на Игор Исаковски, на неговиот роденден

Читај повеќе

Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Читај повеќе

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака ќе изгледаат во пракса протоколите за присуство во училиште

Читај повеќе

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Читај повеќе

Навални од болница: Уште ми се тресат нозете

Читај повеќе

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Читај повеќе