Ризик од пожар: Апарати во домот што треба да ги исклучите пред да тргнете на патување

Во летните месеци, кога високите температури носат висок ризик од пожар и на отворено и на затворено, важно е да внимавате да ги исклучите сите апарати за домаќинство пред да одите на патување.

Еден од клучните чекори што можете да ги преземете пред да одите на патување е да исклучите одредени апарати за домаќинство. На овој начин ќе го намалите ризикот од потенцијални пожари.

Пред да ја затворите вратата од вашиот дом и да тргнете на долгоочекуваното патување, одвојте малку време за да ги исклучите следниве уреди:

  • телевизор
  • десктоп компјутери и лаптопи
  • полначи за електронски уреди
  • микробранови печки и електрични шпорети
  • клима-уреди
  • кафемати
  • шпорети и рерни
  • машина за перење алишта/садови
  • бојлер

Покрај исклучувањето на уредот, можете да го направите и следново:

Исклучете го главниот прекинувач: Ако планирате да отсуствувате подолг временски период, размислете за исклучување на главниот прекинувач. Ова ќе го елиминира ризикот од какви било електрични проблеми.

Проверете го алармниот систем: проверете дали вашиот алармен систем е функционален и активиран, доколку го имате. Тоа ќе ви даде дополнителна сигурност додека сте отсутни.

Пожарот е вистинска опасност, обезбедете се на време

Се апелира до граѓаните да се однесуваат одговорно и да се обезбедат навреме, а ова се советите на експертите за обезбедување имот и човечки живот од пожар:

Од подруми, гаражи, поткровје итн. отстранете ги сите складирани запаливи предмети, на пр. стари списанија, кутии со бои, разредувачи и сл., како и стар мебел, гардероба итн.

Редовно чистете ги скалите за во случај на пожар и премините кои МОРА да ги одржувате проодни, бидејќи најчесто ова е единствениот безбеден начин да го спасите вашиот живот и животот на вашето семејство.

Научете како правилно да го активирате апаратот за гаснење пожар и научете ги членовите на вашето домаќинство како да го прават тоа, бидејќи во случај на пожар, нема да имате време да го прочитате упатството за употреба на налепницата на апаратот.

Научете ги вашите деца да се јават на бројот за итни случаи 112 во случај на пожар.

реклама

Живот

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе