РК Пролет донесе голман од Црна Гора

Ракометниот суперлигаш Пролет го реши голманското прашање за новата натпреварувачка сезона потпишувајќи договор со црногорскиот голман Данило Михаљевиќ.

Михаљевиќ ги мина изминатите денови во Скопје, по што го стави својот потпис на едногодишниот договор со Тинекс Пролет, со можност за дополнително продолжување на соработката. Михаљевиќ има настапувано за неколку црногорски екипи, но исто така и во неколку клубови во странство, како Пореч од Хрватска, Железничар 1949 од Ниш (Србија), Сетубал од Португалија и Пјотрковија од Полска. Тој доаѓа за да го засили тимот по заминувањето на Јане Цветковски и ќе го сочинува голманското трио заедно со Андреј Петковски и со Матеј Ивановски.

Овој 25-годишен чувар на мрежата родум од Цетиње има зад своето име настапи за сите младински селекции, како и за сениорската репрезентација на својата татковина.

Данило Михаљевиќ е третото значајно засилување за тимот од скопската населба Пролет, по ангажманот на македонскиот репрезентативец Томи Јагуриновски и на Александар Василевски, а од клубот најавија дека во наредниот период се очекува дополнително засилување на играчкиот кадар за наредната сезона.

Тагови
реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Ракомет

Лесјак и Дејвис промовирани во нови ракометари на Еурофарм Пелистер

Read more

Дејан Манасков нов ракометар на Вардар 1961

Read more

Скопје од денеска домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

Read more

Црногорецот Добрковиќ нов ракометар на Вардар 1961

Read more
 

Спорт

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе

Баерн радикално штеди: Без гас и топла вода на Алијанц Арена

Читај повеќе

Чави ентузијаст пред почетокот на сезоната

Читај повеќе

Зверев откри дека има дијабетес и отвори фондација

Читај повеќе

Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Читај повеќе

Конте: Мразам лажговци

Читај повеќе

Фудбалер на Малме ја пропушти сопствената свадба поради натпревар

Читај повеќе