Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Се вкрстија копјата на три популарни нискобуџетни теренци.

Иако не може да се каже дека се достапни за просечниот македонски купувач, Lada Niva, Suzuku Jimny и Dacia Duster секако се меѓу најевтините теренци на европскиот пазар.

Во ОК, земјата од која ни доаѓа овој компаративен тест, тие се сметаат за нискобуџетни теренци бидејќи чинат под 20.000 фунти.

Некои можеби го оспоруваат правото на Duster да биде вистински теренец, но овој 4x4 автомобил сигурно има што да покаже за off-road возење.

Од друга страна, романскиот теренец обезбедува поголема удобност од Lada и Suzuki.

Кога станува збор за моторизацијата, Lada Niva го има познатиот бензинец од 1,7 со 85 КС под хаубата, Suzuki Jimny има 1,5-литарски бензинец со 101 КС, додека Duster користи 1,5 дизел со 115 КС. Сите три автомобили имаат погон на сите тркала.

Кој ви е фаворит?

Remote video URL
Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Авто новости

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Read more

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Read more

Ова е најскапиот автомобил на светот

Read more

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Read more
 

Автомобили

  • filter

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Читај повеќе

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Читај повеќе

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе

Ова е најскапиот автомобил на светот

Читај повеќе

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Читај повеќе
  • filter

Rolls-Royce го претстави Phantom Series II

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ѕирнете во „тајниот“ магацин за автомобили на Volkswagen кој е затворен за јавноста

Читај повеќе

Рекордно високи цени на половните автомобили: Дизел Golf поскапе за 30%

Читај повеќе