Робот детектира и предупредува кој не носи маска

Pepper е робот кој преку камера детектира кој носи, а кон не носи маска. Тие што не носат добиваат опомена.

SoftBank Robotics Europe е европската филијала на јапонската фирма SoftBank Robotics Corp која во Париз во презентираше својот нојнов производ, роботот специјализиран за опоменување луѓе кои не носат маски.

Во Франција од 20 јули стапи на сила законот кој налага сите лица над 11-годишна возраст да носат заштитна маска на јавните места. Pepper е идеален за работа на аеродроми, железнички и автобуски станици, а и продавници и трговски центри.

Remote video URL
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Наука и технологија

Раѓањето и смртта на еден планетарен систем

Раѓањето и смртта на еден планетарен систем

Read more

Каква била Земјата пред ерата на диносаурусите?

Read more

Што е мистериозното светло на Месечината?

Read more

Како Дубаи ги гради вештачките острови?

Read more
 

Видео

  • play_arrow

Топ 10 најдобри поп албуми во 90-тите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Костимите на Бијонсе главна тема на нејзината долго очекувана турнеја

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација: Кога не ти е денот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не е ни Despacito, ни Gangnam Style: Кое е најгледаното видео во историјата на YouTube?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација со мајмуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација: Кога идиоти вежбаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Само британски фејлови

Читај повеќе