Робот детектира и предупредува кој не носи маска

Pepper е робот кој преку камера детектира кој носи, а кон не носи маска. Тие што не носат добиваат опомена.

SoftBank Robotics Europe е европската филијала на јапонската фирма SoftBank Robotics Corp која во Париз во презентираше својот нојнов производ, роботот специјализиран за опоменување луѓе кои не носат маски.

Во Франција од 20 јули стапи на сила законот кој налага сите лица над 11-годишна возраст да носат заштитна маска на јавните места. Pepper е идеален за работа на аеродроми, железнички и автобуски станици, а и продавници и трговски центри.

Remote video URL
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Наука и технологија

Британската војска претстави нано-дрон од 190 грама што ќе патролира на воено поле

Read more

Астро лекции: Што е Суперземја?

Read more

Ја полни батеријата за 19 минути: Xiaomi претстави супербрз полнач

Read more

50 факти за вселената што звучат неверојатно

Read more

Видео

  • play_arrow

Британската војска претстави нано-дрон од 190 грама што ќе патролира на воено поле

Читај повеќе
  • play_arrow

Астро лекции: Што е Суперземја?

Читај повеќе
  • play_arrow

Не си играј со времето: Фејл компилација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја полни батеријата за 19 минути: Xiaomi претстави супербрз полнач

Читај повеќе
  • play_arrow

Добредојдовте во иднината: Поглед во Koenigsegg Gemera

Читај повеќе
  • play_arrow

Пингвински приказни: Борба за живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

50 факти за вселената што звучат неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Најлуксузниот авто-отпад во светот

Читај повеќе