Робот успешно изведе операција на свињи

Роботот наречен STAR направи операции на животни со минимална човечка помош.

Станува збор за Smart Tissue Autonomous Robot или скратено STAR, кој успешно изврши лапароскопска операција на четири свињи и успешно ги поврза двата краја на црева. Ова е прва ваква успешна операција изведена од робот.

Истражувачите од Универзитетот Џон Хопкинс рекоа дека роботот ја извршувал операцијата главно сам и дека овие тестови може да доведат до поширока употреба на роботот за операции на луѓе.

Роботот стави вкупно 86 конци, работеше сам две третини од времето, а во останатото време му помагаше човек со рачно водење на машината.

Пост-хируршката проверка на конците покажа дека STAR „постигна значително подобри резултати од луѓе што ја вршат истата процедура“.

Оваа операција е чекор понапред од тестирањето во 2016 година кога роботот го извлекол цревото на животното од телото пред да биде сошиено, но овојпат роботот извршил шиење внатре во стомакот преку мал отвор. Овој тип на операција е поголем предизвик бидејќи органите не се стационирани, туку се движат ритмички. Најмало движење на раката или неправилно поставен конец може да доведе до протекување и потенцијално катастрофални последици за пациентот.

Користениот софтвер му овозможува на STAR да планира, приспособува и извршува хируршки план во реално време, исто како човечки хирург. Оваа способност е особено важна при операција на меко ткиво.

Тестирањето е првиот нов чекор кон автономните човечки роботски операции, а истражувачите планираат да го „научат“ роботот да изведува поголеми делови од операцијата додека не научи сам да ја изврши целата постапка, од почеток до крај. Тие веруваат дека за пет години ќе може да се направат првите тестови на луѓе.

Тагови
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Вести

Голем интерес за младинскиот предизвик – Генерација без граници, пријавете се!

Read more

SpaceX го лансираше првиот „крипто сателит“

Read more

Научниците предвидуваат: Луѓето ќе слетаат на астероид во 2073, а на Јупитер во 2103 година

Read more

ЕСА објави нови неверојатни слики од Сонцето

Read more
 

Гик

Голем интерес за младинскиот предизвик – Генерација без граници, пријавете се!

Читај повеќе

SpaceX го лансираше првиот „крипто сателит“

Читај повеќе

Научниците предвидуваат: Луѓето ќе слетаат на астероид во 2073, а на Јупитер во 2103 година

Читај повеќе

Како вулканските ерупции создаваат молњи?

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕСА објави нови неверојатни слики од Сонцето

Читај повеќе

Twitter казнет со 150 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

InSight Mars го испрати последното селфи од Црвената планета

Читај повеќе

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Читај повеќе

Универзумот се шири многу побрзо отколку што мислевме

Читај повеќе