Роботи им ги спасуваат животите на докторите во Италија

Во болница во италијанскиот град Варезе роботи неуморно работат и ги лекуваат пациентите заболени од вирусот, а докторите и медицинските лица во болницата велат дека на тој начин го чуваат здравјето и спасуваат животи.

Болницата во Варезе доби 6 роботи опремени со монитори и сензори, а нивната појава предизвикува насмевки на лицата на помладите пациенти. Сепак, нивната вистинска намена е да ги спасат сестрите и докторите од зараза и ширење на вирусот.

Роботите се неуморни помошници и не можат да се разболат од смртоносниот вирус. Функционираат така што им испраќаат податоци на докторите со кои се следат виталните знаци на пациентите. Многу доктори и медицински лица се заразени со вирусот во Италија, па роботите се одлично освежување, бидејќи можат да спасат многу животи.

Во Италија досега починаа 17.127 луѓе, а меѓу нив има над 80 здравствени работници.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Живот

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Read more

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Read more

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Read more

Тетовчанката Мелиса го победи COVID-19: Не знае како се зарази, но не дозволи да го пренесе вирусот на некој друг

Read more

Магазин

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Читај повеќе
  • play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Читај повеќе

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи во Јужна Кореја прават и служат пијалаци на гостите

Читај повеќе

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Читај повеќе

Совршена орео торта од 4 состојки

Читај повеќе

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за истегнување на телото

Читај повеќе