Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Јапонската компанија Obayashi Corporation тестира нов систем со кој сака да го надополни недостатокот на работна сила.

Новиот систем подразбира користење роботи кои помагаат во изградба на бетонска брана во Јапонија, земја која се соочува со стареење и недостаток на работна сила. Затоа, користењето роботи помага во надминувањето на проблемот. Рокот за изградба на браната е март, 2023 година.

Obayashi Corporation разви автоматизирана опрема која реди слоеви бетон за формирање брани. Браната ќе биде висока 84 метри и широка 334 метри.

За да дојде до последната фаза на изградба, голема количина бетон мора да биде употребена во формирање на телото на браната. Тој дел се гради во слоеви, а Obayashi Corporation тој процес благодарение на својот систем може да го контролира со помош на компјутер од канцеларија.

Сепак, луѓето сè уште се неопходни во изградбата за да тече работата како што треба. Со користењето на автоматизирани роботски системи продуктивноста е зголемена за 10 проценти, а тој процент со текот на времето може да се зголеми на 30 проценти.

Околу 35 проценти од јапонските градежни работници се постари од 55 години.

Тагови
реклама

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Read more

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more

Во Србија се урна воен авион, пилотот загина

Read more

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Read more

Архитектура

Еко-концепт: Облакодер дизајниран да го впива загадувањето од воздухот

Read more

Како да ја употребите бојата на сезоната во вашето есенско реновирање?

Read more

Направете сами: Креативни украси за бања

Read more

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Read more

Магазин

Оргазам од 1.8 милиони долари: Најскапата секс-играчка во светот

Читај повеќе

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Читај повеќе

Како да го освоите мажот роден во знакот на Вага?

Читај повеќе

Дома или надвор: Како местото на кое имате секс влијае на вашето расположение?

Читај повеќе

10 направи кои може да ја спасат планетата Земја

Читај повеќе

Дали сме на Марс? Бизарен дизајн за заштита од коронавирус

Читај повеќе

Предлог за ручек: Ќофте во сос од домати

Читај повеќе

Трудница го спаси сопругот од напад на ајкула

Читај повеќе
  • play_arrow

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Читај повеќе