Роботи во Јужна Кореја прават и служат пијалаци на гостите

Во време на пандемија секоја земја различно се носи со мерките за спречување на ширење на вирусот. Така, кога станува збор за социјалната дистанца, едно кафуле во јужна Кореја „вработи“ роботи кои им прават пијалаци на гостите и ги служат.

Всушност, на шанкот има роботска рака која може да направи 60 различни пијалаци, а гостите потоа се послужени од роботи. Системот може да комуницира со други уреди и поседува автономна технологија за роботите да го пронајдат најдобриот пат меѓу луѓето и масите. Комуникацијата со гостите се остварува преку говорна контрола.

„На нашиот систем не му се потребни човечки инструкции за да биде доставен пијалакот, а масите се доволно разделени за да можат роботите да се движат без проблеми. Исто така, со ова се почитува и мерката за социјална дистанца“, вели Ли Донг Бае, директор за истражување во компанијата Vision Semicon.

Remote video URL
Тагови
реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Чек дис аут

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Read more

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Read more

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Read more

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Read more

Магазин

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе

Русија до крајот на годинава ќе произведе 200 милиони дози вакцина против COVID-19

Читај повеќе

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет навики кои ќе ви го сменат животот

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Американката која изгуби 60 килограми за 1 година

Читај повеќе