Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Минијатурен робот наречен MIRA наскоро би можел да врши симулирани задачи на Меѓународната вселенска станица кои ги имитираат движењата што се користат за време на операција без помош од хирурзи или астронаути.

Роботот е развиен од професорот Шејн Фаритор од Небраска и го подготвува за пробна мисија на МВС која е планирана за 2024 година. Американската вселенска агенција НАСА му додели на Универзитетот во Небраска-Линколн 100.000 долари преку својата Established Program to Stimulate Competitive Research (EPSCoR).

„НАСА долго време го поддржува ова истражување, а кулминација на напорите ќе биде шансата за лет на МВС“, рече Фаритор.

MIRA е резултат на работа која трае речиси две децении, а Фаритор и неговите колеги работат во рамките на нивната компанија Virtual Incision. Досега компанијата има добиено повеќе од 100 милиони долари инвестиции од нејзиното формирање во 2006 година.

Роботот има две основни предности, може да се вметне преку мал засек и да им овозможи на хирурзите да изведат операција на абдомен на минимално инвазивен начин. Хирурзите успешно го користеле роботот за операција на дебело црево. Втората и најважна предност е што благодарение на роботот, хирурзите можат да ја вршат својата работа од далечина, да лекуваат повредени астронаути или дури и ранети војници иако се оддалечени илјадници километри.

Фаритор и студентката Рејчел Вагнер го адаптирале роботот да се вклопи во плакарот за експерименти на МВС и извршија ригорозни тестови за да се уверат дека е доволно цврст за да го „преживее“ лансирањето и дека неговите системи работат како што се очекува.

Роботот ќе биде транспортиран до МВС во ормарче со големина на микробранова печка. Во моментов, MIRA не работи автономно, но хирургот го користи како асистент за време на операцијата. Фаритор проценува дека роботот ќе биде целосно автономен за 50 до 100 години, а сега приоритет е да се нагоди правилно во средина со нулта гравитација.

Тагови
реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Read more

Вести

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Read more

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Read more

Sky Whale е трикатен авион за 755 патници

Read more

Нов остров се појави во Тихиот Океан

Read more
 

Гик

Протекоа фотки од новите Galaxy S23 кои откриваат практично сѐ

Читај повеќе

Глечерите на Швајцарските Алпи се топат со рекордна брзина

Читај повеќе

Откриен нов ковид симптом кој се појавува година дена по заразата

Читај повеќе
  • play_arrow

Intel го возвраќа ударот: Новите процесори нудат до 24 јадра и брзина од 5,8 GHz

Читај повеќе
  • filter

Sky Whale е трикатен авион за 755 патници

Читај повеќе

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Читај повеќе

Нов остров се појави во Тихиот Океан

Читај повеќе
  • play_arrow

Ураганот Јан виден од вселената

Читај повеќе

Чуден сигнал од вселената снимен 1.800 пати за два месеца, научниците збунети

Читај повеќе