Роботска рака од 3D принтер растура на Super Mario Bros

Роботите во иднина ќе стануваат сѐ помали, попаметни, помеки, пофлексибилни и поразноврсни, а еден пример за „мека роботика“ потекнува од Универзитетот во Мериленд.

Станува збор за роботска рака изработена со 3D принтер, која може да го помине првото ниво во играта Super Mario Bros на конзолата Nintendo за помалку од 90 секунди.

Тим предводен од професорот Рајан Сохол дизајнираше интегирани флуидни кругови кои можат да се контролираат со помош на единствен контролиран притисок на водата. На пример, се користи низок притисок за движење на првиот прст. Потребен е умерен притисок за движење на вториот, а висок притисок во случај на третиот прст. Научниците успеаја да програмираат роботска рака и да ја „научат“ кога ликот во играта треба да оди и кога да скока. Овие дејства се изведуваат со прилагодување на нивото на притисок.

Тестирањето на прецизноста на дизајнот беше направено со помош на конзолата Nintendo и играта Super Mario Bros, а бидејќи играта не остава многу простор за грешки, предизвикот беше голем.

Производството на „меки“ роботи е бавно и комплицирано, но тимот научници користел 3D принтер PolyJet 3D кој овозможува печатење со употреба на разни материјали. На овој начин испечатиле различни компоненти кои потоа за еден ден ги составиле.

Раката на роботот за време на играта ја контролир програмиран софтвер кој правел различен притисок така што прстите ги притискале копчињата на контролорот, а раката го „минала“ нивото за помалку од 90 секунди.

Целта на научниците е да го искористат стекнатото искуство и да дизајнираат протетски помагала и уреди за рехабилитација. Тие јавно го споделија дизајнот и ги охрабрија другите да го модифицираат и да работат на свои проекти.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Вести

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Read more

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Read more

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе