Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Кинеската компанија Unitree Robotics го претстави механичкото куче Unitree Go1.

Американците веќе имаат свое роботско куче, произведено од Boston Dynamics, а сега и Кинезите имаат свое.

Американскиот Spot чини 74.500 долари, додека цената на кинескиот Unitree Go1 е 2.700 долари. Многу подостапно, нели?

Што прави ова роботско куче?

Unitree Go1 може да трча со брзина од 17 км/ч и на тој начин да ви биде партнер за трчање, а може да ви ги носи работите што би ви пречеле во трчањето, како паричник, телефон, шише со вода...

Барем така велат Кинезите во видеото во кое го претставија Go1.

Remote video URL

Тие сакаат механичкото куче да биде достапно и ова засега е само демо верзија бидејќи најавија дека ќе го подобрат.

Роботското куче е тешко 12 килограми и ќе има три верзии, кои ќе се разликуваат во процесорите и сензорите. Колку е поскапо кучето, толку е подобро.

Go1 Air е најевтин (2.700), обичниот Go1 чини 3.500 долари, а Go1 Edu чини 8.500 долари.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Вести

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Read more

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Read more

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе