Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

На форумот Mumsnet се појави интересна тема. Еден корисник ги прашал другите дали, кога би знаеле што ги чека, би одлучиле да станат родители.

„Ми се чини дека ова е табу тема. Сакам да ги слушнам вашите мислења", гласи описот на прашањето што разгоре дебата меѓу родителите.

Многумина велат дека зажалиле што имаат деца, а потоа ги објаснија причините што стојат зад таквата изјава.

„Не, не би. Дури кога станав мајка, сфатив каков посран живот живееме. Беше добро кога бебето беше мало, но сега тој е скоро полнолетен и воопшто не е убаво“, напиша една мајка.

„Ги обожавам моите деца. Неизмерно ги сакам, но кога би можела да се реинкарнирам, би избрала живот без деца. Луѓето кои немаат деца водат неверојатен живот и јас сум им страшно љубоморна. Би сакала да пробам да живеам и така“, се довери друга корисничка.

„Не, никогаш! Секако, за тоа би требало да го знам она што го знам сега, но да знаев како ќе се чувствувам како мајка, никогаш немаше да имам деца“, признава трета.

Има и такви кои тврдат дека се чувствуваат постари откако се родиле децата, но исто така и такви кои не би брзале со бременоста кога би можеле да го вратат времето.

„Одеднаш треба да станеш страшно одговорна личност, да ги ставиш своите потреби зад потребите на детето, да ги испланираш деновите околу децата и веќе не си свој. Навистина ми недостасува слободата и тој начин на живот кога не треба се грижиш за никого освен за себе“, коментира еден корисник.

Многумина коментираат дека би се одлучиле за само едно дете, а има и такви кои не би си го замениле сегашниот живот за ништо на светот.

„Искрено, ќерка ми ми донесе радост и среќа. Никогаш не би ја менувала за живот без деца“, „Да, апсолутно. Моето најстаро дете ме спаси и животот без деца ќе ми бил безначаен“, „Понекогаш жал ми е што немав повеќе деца“, велат оние кои не жалаат за својата одлука да станат родители.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Живот

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Read more

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Read more
 

Магазин

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за појадок: Јапонски палачинки

Читај повеќе
  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе