Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Група родители во Хрватска почнаа кампања против физичко присуство на децата на училиште, во услови на влошена епидемиолошка состојба во државата.

Тие побараа да им се даде можност да одлучат дали ќе ги пуштат своите деца да одат на училиште.

Министерството за наука и образование ќе инсистира на тоа наставата во училиштата да се одвива нормално од 7 септември, освен ако до следната недела растот на новозаразени со коронавирусот не е толку голем, па да се доведе во прашање таквата одлука, велат од ресорното министерство.

Сепак, како што пишува Нови лист од Ријека, билансот од 180 новозаразени лица во Хрватска не оди во прилог на Министерството.

Родителите кои не сакаат нивните деца да одат на часови во вакви услови, се организирале на Facebook како група под име „Безбедност пред сѐ, можност за избор на часови преку интернет 2020/21“.

Тие практично вршат притисок врз Министерството самите да одлучат дали да ги остават своите деца да одат на училиште или децата да ги следат лекциите преку интернет од нивните домови.

Групата на социјалните мрежи е основана, како што е објаснето, затоа што некои родители не сакаат некој друг да одлучи за безбедноста и здравјето на нивните деца.

„Ние веруваме дека спасувањето на нашата економска состојба не смее да биде приоритет над здравјето на нашите деца и нивните членови на семејството“, објаснуваат родителите од групата што е основана на 8 август и веќе има над илјада членови.

 

Ministru Fuchsu napisali su pismo na pet stranica

Posted by srednja.hr on Tuesday, August 11, 2020
реклама

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Read more

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Read more

Возевме: Спуст по новата велопатека на Водно

Read more

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Read more

Регион

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Read more

Торнадо снимено во Далмација

Read more

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Вести

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Читај повеќе

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе

Филипче: Разговараме сите во регионот да ги отвориме границите со исти правила за ПЦР тестовите

Читај повеќе

Викендот без ДДВ на 10, 11 и 12 октомври

Читај повеќе

Заев: Гоце Делчев не може да нѐ двои, тој дејствувал за напредни идеи кои поврзуваат

Читај повеќе

Ерменија и Азербејџан повторно пред воен судир

Читај повеќе

Во кинески рудник поради труење со јаглерод моноксид загинаа 16 рудари

Читај повеќе