Рокенролот загуби уште една легенда, почина Фетс Домино

Рокенрол пионерот Фетс Домино почина на 90–годишна возраст.

Домино продаде повеќе од 65 милиони плочи, а меѓу најпродаваните синглови се големите хитови Blueberry Hill, Ain't It a Shame и уште многу други рокенрол класици.

Антоин Доминик Фетс Домино е роден во Њу Орлеанс на 26 февруари 1928 година, а во текот на педесеттите и шеесеттите години стана и еден од најпопуларните рокенрол и ритам и блуз музичари.

Роден е во семејство со 9 деца. Неговиот татко бил виолинист, но Фетс сам учел да свири клавир на тогаш популарните стилови регтајм, блуз и буги – вуги.

Професионалната кариера ја започнал во 1949 година, со дебитантскиот сингл The Fat Man, кој постигна огромен успех и беше продаден во милионски тираж.

На музичките листи прв пат се појави во 1955 година со песната Ain't It a Shame, за потоа да сними и други бројни хитови - Be My Guest, I'm Ready, I'm Walkin, а посебно ќе биде запаметен по нумерите Blueberry Hill и Jambalaya.

Во кариерата долга пет децении, најголем успех постигна во педесеттите и шеесеттите години од минатиот век.

Имаше 40 песни на топ – листите на најдобар ритам и блуз песни, како и 11 нумери на рокенрол топ – листите.

Домино беше и еден од првите афроамерикански ритам и блуз музичари кои стекнале популарност кај белата публика, а влијаел и на голем број музичари и пејачи, меѓу кои е и самиот крал на рокенролот Елвис Присли.

Во 1986 година беше внесен и во Куќата на славни на рокенрол музиката.

реклама

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Instagram убавица: Алексис Кларк

Read more
Бомбици со банана и кокос

Бомбици со банана и кокос

Read more
Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Read more

Музика

Џенифер Лопес целосно гола ја најави новата песна

Read more

Бијонсе со девет номинации за Греми наградите

Read more

Модата на AMA 2020: Што носеа познатите на црвениот тепих?

Read more

Тејлор Свифт освои три AMA награди и постави нов рекорд

Read more

Сцена

  • play_arrow

Бенедикт Камбербач и Џоди Фостер во главните улоги во „The Mauritanian“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 актери чии ликови секогаш умираат во филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина негативецот познат по улогите во „Mad Max“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за последната сезона на „Vikings“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Sister of the Groom“ - новата романтична комедија на Paramount

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за новата сезона на „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „A Christmas Story“

Читај повеќе
  • play_arrow

Факти и фикција: Што е точно, а што не во популарната серија „The Crown“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Netflix работи на корејска верзија на серијата „La Casa de Papel“

Читај повеќе