Рохани е бесен: Новите американски санкции врз Иран се дивјаштво

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска ги обвини САД за „дивјаштво“ откако Вашингтон неделава на Техеран му воведе нови економски санкции.

– Американците на Иран му предизвикаа штета што се мери со десетици милиони долари, рече Рохани во обраќањето пренесувано од иранската национална телевизија

Британските медиуми пренесуваат дека со глас што се тресел од лутина Рохани кажа дека станува збор за дивјаштво од невидени размери и сонародниците ги повика своите „клетви и омраза“ да ги насочат кон Белата куќа.

САД во четвртокот на својата „црна листа“ ставија уште неколку ирански официјални претставници и субјекти заради наводните тешки прекршувања на човековите права во Иран, во кои Вашингтон го вброи и судскиот процес против еден ирански борач, кој беше осуден на смрт, а потоа и погубен. Претходно, во понеделникот на црната листа се најдоа и иранското Министерство за одбрана и други актери вклучени во иранската нуклеарна програма и програмата за развој на вооружувањето.

Тагови
реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Свет

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Read more

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Read more

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Read more

Ранет со нож чувар на францускиот конзулат во Саудиска Арабија

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: 862 новозаразени и 14 починати

Читај повеќе

Tерористот од Ница е туниски имигрант

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Читај повеќе

Куманово една од петте општини во државата која ќе се дигитализира

Читај повеќе

Макрон ќе распореди војска во близина на црквите и училиштата

Читај повеќе

Кривична пријава за Лидија Димова, сопственикот на В.Е.З. Трејд и двајца соработници во Агенцијата

Читај повеќе

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Читај повеќе

Преговори за јазикот и идентитетот немало и ќе нема, порачаа Пендаровски и Заев

Читај повеќе

Ранет со нож чувар на францускиот конзулат во Саудиска Арабија

Читај повеќе