Ролан Гарос пред одложување: Ситуацијата не е добра

По изјавата на претседателот на Тениската асоцијација на Франција дека Ролан Гарос можно е да биде одложен, министерката за спорт на Франција, Роксана Марасинеану, го потврди тоа.

Таа изјави дека спортот нема да биде приоритет во тамошното општество, поради борбата против пандемијата на коронавирус која не стивнува.

„Спортот нема да биде приоритет во нашето општество. Разговараме со Француската тениска федерација за да видиме дали е потребно да се промени датумот на Ролан Гарос. Иако спортот на високо ниво е зачуван во Франција засега, се обидуваме да го минимизираме ризиците од ширење на вирусот во професионалниот спорт, а ситуацијата во никој случај не е добра“, рече Марасинеану за државното радио.

URL

Првично, Ролан Гарос требаше да се игра од 23 мај до 6 јуни.

Но, Франција вчера влезе во третиот национален локдаунза да се спречи ширењето на коронавирусот, иако професионалните спортови во голема мерка беа поштедени.

Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Тенис

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Read more

Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мадрид

Read more

Ролан Гарос пред одложување: Ситуацијата не е добра

Read more

Циципас трет по Рубљов и Медведев со 15 победи оваа сезона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе