Rolls-Royce го прави најголемиот авионски мотор во светот

Од компанијата Rolls-Royce соопштија дека започнале да го прават најголемиот мотор во светот, наменет за авиони.

Станува збор за моторот UltraFan со пречник од 3,5 метри. Проектот е поддржан од британската и германската влада, деловите се произведуваат во Бристол, Велика Британија и Далевиц во Германија.

Во Бристол се произведува системот од вентилатори од јаглероден титаниум, додека во Далевиц 50MW Power Gearbox, доволно моќен да покренува 500 семејни автомобили.

Моторот ќе биде 25% поштедлив во однос на првата генерација Trent мотори, а тоа е исклучително важно во намерата да се постигне одржливост во авијацијата. Во текот на првото тестирање на моторот ќе се користи 100% одржливо авионско гориво.

Овој мотор ќе биде база за потенцијално ново семејство на UltraFan мотори наменети за тесни и широки авиони.

Ultrafan моторот ќе има ново Advance 3 јадро со максимална ефикасност на согорување на горивото и ниска емисија на штетни гасови. Се планира да биде направен до крајот на годината.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Вести

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Read more

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Read more

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Read more

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе