Rolls-Royce го претстави Phantom Series II

Дури и на најдобрите автомобили во светот одвреме-навреме им требаат подобрувања и освежувања, а истото важи и за Rolls-Royce Phantom.

Phantom Series II пристигна со дискретни промени и подобрувања почнувајќи од напред, каде што решетката Pantheon е поставена исто толку осветлена како во случајот со помалиот модел Ghost. Дизајнот исто така е изменет за да вклучи полирана горна лента која служи како визуелна врска помеѓу LED дневните светла, а има и лента над двата фара.

Потемната хромирана рамка на решетката на ладилникот е одговор на желбите на клиентите, кои сè уште бараа потемен изглед на рамката на шофершајбната и страничните стакла. Овие опции може да се нарачаат за Phanton Series II во стандардни и проширени конфигурации. Предните светла имаат треперлив изглед благодарение на ласерски исечените рамки со ѕвезди.

Најинтересен новитет се можеби лесните бандажи со ретро дизајн, кои им оддаваат почит на диск тркалата од 1920-тите. Редизајнирани се и други комплети бандажи, а има и нов сет на бандажи со триаголни сврзувачки елементи кои можат делумно или целосно да се полираат.

На веќе луксузниот ентериер не му требаше освежување, но има интересен новитет. Клиентите за задните седишта можат да нарачаат ткаенина, додека предните остануваат обложени со кожа. Не е евтин текстил, туку комбинација од италијанска ткаенина со ткаенина од бамбусови влакна. Површината е украсена со апстрактна интерпретација на култната фигурина Spirit of Ecstasy.

Phantom доби малку подебел волан, а промените во внатрешноста вклучуваат апстрактни интерпретации на силуетата на Roll-Royce на контролната табла, која има тродимензионален ефект, како и на некои други места.

Моторот остана ист, па Phantom сè уште работи со 6,75-литарски твин-турбо V12 мотор. Rolls-Royce ќе ја прекине продажбата на автомобили со мотори со внатрешно согорување до 2030 година.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Авто новости

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Read more

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Read more

Ова е најскапиот автомобил на светот

Read more

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Read more
 

Автомобили

  • filter

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Читај повеќе

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Читај повеќе

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе

Ова е најскапиот автомобил на светот

Читај повеќе

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Читај повеќе
  • filter

Rolls-Royce го претстави Phantom Series II

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ѕирнете во „тајниот“ магацин за автомобили на Volkswagen кој е затворен за јавноста

Читај повеќе

Рекордно високи цени на половните автомобили: Дизел Golf поскапе за 30%

Читај повеќе