Rolls-Royce интензивно го тестира својот прв електричен автомобил

Електричниот модел Spectre моментално ги минува своите тест километри на патиштата на француската Ривиера.

Нема одмор за тест возачите и инженерите во британската автомобилска компанија под покровителство на BMW кои го тестираат/развиваат првиот Rolls-Royce што ќе се вози само со електрични мотори, а последните фотографии од камуфлираниот прототип се направени на патишта на француската ривиера каде се тестира суспензијата на моделот Spectre.

Со претходната најава дека серискиот модел ќе биде готов на крајот на следната година, RR има доволно време да ги заврши сите работи на електричниот модел кој ќе помине околу 2,6 милиони тест километри во различни режими и климатски услови.

Тестниот прототип досега помина 625.000 километри, а кривулестите патишта на француската ривиера беа избрани за тестирање и прилагодување на адаптивните елементи на суспензијата на автомобилот, кои, како што стојат работите, ќе бидат најаеродинамичниот RR досега.

Во Rolls-Royce не открија многу технички детали за првиот електричен ултра луксузен модел со врати долги 1,5 метри, но познато е дека Spectre е базиран на нова EV платформа со која ќе има најригидна тело во историјата на компанијата.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Авто новости

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Каде во Европа е најевтино горивото?

Read more

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Read more
 

Автомобили

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе

Stellantis ја надмина Tesla по продажба на електрични автомобили во Европа

Читај повеќе

Што кажува бојата на моторното масло за неговата состојба?

Читај повеќе
  • filter

Дали би го возеле: Најевтиниот електричен автомобил во ЕУ

Читај повеќе