Rolls-Royce ќе им даде на вработените бонус од 2.000 фунти за животни трошоци

Повеќе од 14.000 вработени во Rolls-Royce ќе добијат еднократна исплата од 2.000 фунти за да им се помогне со зголемените трошоци за живот во ОК.

Исплатите се наменети за вработените во понискиот ешалон на менаџмент и персоналот во работилниците, главно на локациите во Дерби и Бристол, соопшти инженерската фирма.

Паушалната сума ќе почне да се распределува на 3.000 вработени со августовската плата.

Останатите 11.000 синдикални работници ќе ја добијат исплатата откако нивниот синдикат ќе ја одобри сумата.

На почетокот на овој месец, Lloyds Bank соопшти мерки за да им помогне на вработените да се справат со зголемените трошоци, бидејќи сметките за енергија продолжуваат да растат, а инфлацијата во Обединетото Кралство достигнува највисоко ниво во последните 40 години.

Портпаролот на Rolls-Royce за BBC изјави дека 70% од нивната работна сила во Обединетото Кралство ќе ја добие исплатата, додавајќи дека компанијата исто така „им нуди на нашите вработени во работилниците највисоко годишно зголемување на платата за најмалку една деценија“.

Во тек се дискусии со синдикатите за порамнување на платите за 2022-2023 година, рече портпаролот, а прашањето за трошоците за живот треба да биде фактор во тие преговори.

Портпаролот, исто така, изјави дека на 11.000 синдикалирани членови, исто така, ќе им биде понудено зголемување на платите за 4 отсто, од март.

Стапките на плати и мерките за помош на персоналот во Обединетото Кралство се зголемуваат бидејќи бизнисите се обидуваат да регрутираат и задржат персонал, откако официјалните бројки покажаа дека има помалку невработени луѓе од слободните работни места за прв пат од почетокот на евиденцијата.

На вработените во Lloyds Bank им беше понудена паушална сума од 1.000 фунти за да помогне во зголемените трошоци, откако синдикатот Unite the Union протестираше пред годишниот генерален состанок минатиот месец.

Инфлацијата - стапката со која цените растат - во моментов изнесува 9%, а се очекува повторно да се зголеми подоцна оваа година.

Rolls-Royce беше тешко погоден од глобалната пандемија на коронавирус, која ја погоди побарувачката за мотори на неговите авиони бидејќи меѓународните воздушни патувања беа запрени.

Во 2020 година ги објави плановите за намалување на глобалната работна сила за 9.000 до крајот на оваа година, а 3.000 од тие работни места ќе бидат во ОК. Во тоа време, рече дека ќе бидат потребни „неколку години“ за индустријата да се опорави од пандемијата.

Во првата година од пандемијата, Rolls-Royce направи загуба од 4 милијарди фунти поради колапсот на воздушниот сообраќај, но сепак се врати на профит во 2021 година.

Во најновото ажурирање за тргување на компанијата, главниот извршен директор Ворен Ист рече дека финансиските перформанси на компанијата се подобриле во 2021 година и дека постигнала „значаен напредок на патот кон закрепнување од влијанието на COVID-19.

„Уверени сме дека го позициониравме бизнисот да постигне позитивен профит и готовина оваа година, поттикнати од придобивките од нашите намалувања на трошоците и зголемените часови на летање на моторот во цивилната воздушна пловидба заедно со силните перформанси во одбранбените и енергетските системи“, додаде тој.

Тагови
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Авто новости

Поглед во салон за автомобили во Дубаи со понуда вредна 100 милиони долари

Read more

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Read more

Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Поглед во салон за автомобили во Дубаи со понуда вредна 100 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе