Rolls-Royce отпушта 9.000 работници поради корона-кризата

Најголемиот дел од отпуштањата ќе бидат во Обединетото Кралство, со цел производителот да ја преживее финансиската криза поради пандемијата.

Британскиот гигант во производството на мотори, Rolls-Royce, најави дека е принуден да отпушти најмалку 9 илјади вработени бидејќи се соочува со загуби поради кризата која ја направи коронавирусот во авиосекторот.

Rolls-Royce е главен снабдувач на мотори за големите комерцијални авиони како Boeing 787 и Airbus A350, но со оглед на големиот удар кој корона-кризата и натаму ќе ѝ го задава на авиоиндустријата, отпуштањата веројатно и ќе се зголемуваат.

Отпуштањето на најмалку 9 илјади работници е всушност 17 проценти од 52 илјади работни места во компанијата која се надева дека тоа ќе ѝ донесе заштеда од 1,3 билиони фунти, односно 1,59 билиони долари.

Авиокомпаниите ширум светот мораа да го приземјат поголемиот дел од своите флоти, а со оглед на траењето на кризата јасно е дека и по реактивирањето на летовите тие нема да бидат во истиот голем број како пред кризата.

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Филипче: Дел од граѓаните не се придржуваат до мерките, па и не веруваат дека вирусот постои

Read more

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Read more

Бизнис

Ново поскапување на горивата

Read more

Од бизнис идеја до компанија

Read more

Просечната нето плата во март 26.422 денари

Read more

Економијата на еврозоната го достигна дното

Read more

Вести

Во средината на јуни би требало безбедно да ги пуштиме децата во градинките

Читај повеќе

Спасовски: Неопходни се брзи избори за обезбедување стабилни институции

Читај повеќе

Најмногу овошје се консумира на Медитеранот, најмалку во Централна Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Од утре нема полициски час, од четврток отворање на угостителските објекти

Читај повеќе

Дневен преглед за состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Читај повеќе

На регионалниот пат Чашка-Велес се запали и целосно изгоре автомобил во движење

Читај повеќе

Светот има ново жариште – земја каде за многу луѓе физичката дистанца е невозможна

Читај повеќе

За фрлање маски и ракавици на улица во Рим казна до 500 евра

Читај повеќе