Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Британската компанија Rolls-Royce денеска соопшти дека успешно тестирал авионски мотор на водород за прв пат во светот на воздухопловството, што е важен чекор кон декарбонизација на воздушниот транспорт.

Тестирањето на земја, со помош на модифициран мотор AE 2100-A, беше изведено со „зелен“ водород произведен со употреба на енергија од ветер и бранови, соопшти британската компанија.

Rolls-Royce и нејзиниот партнер за тестирање easyJet се обидуваат да докажат дека водородот може да биде безбедно и ефикасно гориво за цивилни авиони.

Тие веќе планираат втор сет тестови, а долгорочно сакаат да извршат тестови во воздух.

Водородот е една од технологиите што би можеле да ѝ овозможат на воздухопловната индустрија да биде јаглеродно неутрална до 2050 година.

Airbus соработува со француско-американскиот производител на мотори CFM International за тестирање на технологијата за користење на водород како погонско гориво за авиони.

Во февруари ги објави плановите за инсталирање на специјално адаптирана верзија на моторот од сегашната генерација во близина на задниот дел на тест авионот А380 superjumbo.

URL

Но, Европската Унија во 2021 година ѝ порача дека повеќето авиони ќе се потпираат на традиционалните мотори барем до 2050 година.

Преминот кон водородни мотори ќе бара целосно нов дизајн на авионската и аеродромската инфраструктура.

Ерик Шулц, управен директор на SHZ Consulting, во јули изјави дека промените во дизајнот се толку обемни што ќе бидат потребни повеќе од една генерација авиони за да се постигнат.

Други технологии поддржани од компании како Rolls-Royce вклучуваат електрични мотори, кои првично би биле погодни за летови на кратки релации, и одржливо воздухопловно гориво.

Моторите што веќе се користат можат да користат мешавина од одржливо и конвенционално гориво, но досега се произведува многу малку.

Може да се произведе со комбинирање на јаглеродот заробен од воздухот со зелен водород, но тој процес бара многу енергија и сè уште не е лесно достапен.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Вести

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Read more

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Read more

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Read more

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Read more
 

Гик

  • filter

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Читај повеќе

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата Redfall на Xbox и PC носи лов на вампири во отворен свет

Читај повеќе

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Читај повеќе

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Читај повеќе
  • filter

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Читај повеќе

Viber го растовари почетниот екран

Читај повеќе

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Читај повеќе