Роловано пилешко со компири, сенф и лук

Пилешкото е секогаш вистински избор, бидејќи може да се подготви на милион начини. Денеска претставуваме одличен предлог за семеен ручек.

За вкусен ручек, можете да подготвите роловано пилешко со компири. Овие две намирници едноставно сите ги сакаат, а доброто е што можат да се комбинираат на различни начини. Денеска направете го така што белото месо ќе го премачкате со мајонез, па посипете со магдонос и кашкавал. Се пече во рерна помалку од еден час, а вака подготвеното јадење се служи со салата.

Потребни состојки:

 • 3 пилешки стека
 • 1 лажичка италијански зачин
 • 1 лажичка блага пипер
 • 200 мл масло
 • 2 лажици оцет
 • 4 јајца
 • 1 лажица сенф
 • 5 чешниња лук
 • 1 китка магдонос
 • 150 гр кашкавал
 • 4 компири

Подготовка:

Месото исечете го тенки шницли, па покријте го со проѕирна фолија и добро излупајте го. Потоа во сад измешајте сол, бибер, италијански зачин и пипер. Промешајте и добро втријте ги зачините во месото. Во друг сад измешајте масло, оцет, јајца, сенф и толчен лук (3 чешниња). Зачинете со сол и бибер. Добро измешајте ги сите состојки. Преостанатите 2 чешниња ситно исечкајте ги, па измешајте со сечканиот магдонос. Додадете рендан кашкавал и добро измешајте.

Над секој стек намачкајте ја смесата со јајца и сенф, па посипете со магдонос и кашкавал. Ролајте. Исечете ги компирите на прстени, а потоа посолете, побиберете, посипете со италијански зачин и блага пипер. Ставете масло и се добро промешајте. Наредете ги компирите во огноотпорен сад подмачкан со масло, а одозгора ставете го ролованото месо. Премачкајте ги со смесата од јајца и сенф, па печете во рерна на 180°C околу 40 минути. Потоа посипете со рендан кашкавал и вратете во рерна за уште 5 минути.

Remote video URL
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Рецепти

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more

Едноставен рецепт за босанска алва

Read more
Пилешко во сос од лук и мед

Рецепт на денот: Пилешко во сос од лук и мед

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе