УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2020/21

Рома, Лестер и Арсенал убедливи, дебакл на Милан

Синоќа се одигра 3. коло во Лига Европа во кое фаворитите ја оправдаа улогата, освен Милан кој доживеа бламажа на домашен терен.

„Римската волчица“ со петарда во мрежата го испрати Клуж назад за Романија. Домашните уште во 2. минута преку Мхитарјан ја отворија серијата, а до крајот уште четири пати погодија. Два гола постигна новото засилување Борха Мајорал кој летово пристигна од Реал Мадрид.

Рома - Клуж 5:0
2' Хенрих Мхитарјан, 24' Бруну Перес, 34', 84' Борха Мајорал, 89' Педро Родригес

Наполи успеа да ги освои трите бода на гостувањето кај Ријека каде дуел имаа и македонските репрезентативци Дарко Велковски кај домашните и Елиф Елмас кај гостите. Дарко одигра 90 минути, додека Елиф беше заменет во 59-тата, три минути пред Хрватите да го постигнат решавачкиот автогол подарувајќи им победа на Италијанците.

Ријека - Наполи 1:2
13' Роберт Муриќ - 43' Диего Деме, 62' (аг) Филип Браут

Иако Стефано Пиоли не ризикуваше и го издаве најдобриот тим против Лил, сепак не само што не победи, туку и дожувеа дебакл. Херој за Лил беше Турчинот Јусуф Јазичи кој постигна хет-трик.

Милан - Лил 0:3
22', 55', 58' Јусуф Јазичи

Арсенал најави разочарувње откако губеше дома од Молде, но Норвежаните во последните моменти од првиот дел си постигнаа автогол, а по паузата и уште еден за пресврт на Арсенал. До крајот „Топчиите“ додадоа уште два гола за висока победа.

Арсенал - Молде 4:1
45'+1 (аг) Кристофер Хауге, 62' (аг) Шериф Сињан, 69' Никола Пепе, 88' Џозеф Вилкок - 21' Мартин Елињсен

И без голгетерот Џејми Варди, кој доби поштеда, Лестер ја преслуша португалска Брага и славеше со убедливи 4:0

Лестер - Брага 4:0
21', 48' Келечи Ихеаначо, 67' Денис Прат, 78' Џејмс Медисон

Интересен натпревар одиграа Бенфика и Ренџерс. По само две минути игра Шкотланѓаните си постигна аватогол, а потоа Бенфика остана со 10 играчи поради црвениот на Николас Отаменди. Потоа тие се реваншираа со авготол за 1:1, а веднаш потоа Ренџерс направи пресврт кој подоцна и го зголеми на два разлика. И со играч помалку, Португалците со два гола во финишот се изборија за реми.

Бенфика - Ренџерс 3:3
2' (аг) Конор Голдсон, 77' Рафа Силва, 90'+1 Дарвин Нуњес - 24' (аг) Диогу Гонсалвеш, 25' Глен Камара, 51' Алфредо Морелос

Тотенхем освои три бода на гостувањето во Бугарија, но без да ги одмора првотимците.

Лудогорец - Тотенхем 1:3
50' Клаудиу Кешери - 13' Хари Кејн, 33' Лукас, 62' Џовани Ло Селсо

Останати резултати:
Хапоел Бе'ер Шева - Баер Леверкузен 2:4
Лех - Стандард 3:1
Омонија - Гранада 0:2
ПАОК - ПСВ 4:1
Рапид (В) - Дундалк 4:3
Реал Сосиедад - АЗ 1:0
Сиваспор - Карабаг 2:0
Славија - Ница 3:2
Антверп - ЛАСК 0:1
Селтик - Спарта (П) 1:4
Црвена звезда - Гент 2:1
Динамо (З) - Волфсбергер 1:0
Фејнорд - ЦСКА (М) 3:1
Хофенхајм - Либерец 5:0
Виљареал - Макаби Тел-Авив 4:0
Јанг Бојс - ЦСКА (С) 3:0
Зорја - АЕК 1:4

Тагови
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more

Фудбал

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе