Рома му нуди на Конте 9,5 милиони евра по сезона

Италијанскиот фудбалски клуб Рома сака да го привлече Антонио Конте на функцијата тренер во текот на летото, пренесува „Калчомеркато“. Римјаните му понудиле на 49-годишниот италијански стратег плата во износ од 9,5 милиони евра по сезона.

Во Челзи, Конте земаше 11 милиони евра, но понудата на „волците“ може да се покаже доволно добра.

Конте побарал од Рома одредени „технички“ гаранции – селекција на играчите, за да создаде тим кој ќе биде способен да се натпреварува со Јувентус.

Покрај тоа, позицијата спортски директор на клубот може да биде окупирана од блискиот пријател на Италијанецот – Џанлука Петрачи.

За последен пат, Конте беше на челона тимот од „Стемфорд Бриџ“. Под негово раководство, лондонскиот тим ја освои Премиер лигата (2017) и Купот на Англија (2018).

реклама

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Во Скопје 24 новозаразени, најмногу од Сарај и од Бутел

Read more

Грција се надева на „глампинг“ – тренд што ќе го спаси туризмот

Read more

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more

Фудбал

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Read more

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Read more

Комити: Дајте му на Вардар да игра во Европа

Read more

Ериксен и Шмајхел нудат получасовен онлајн тренинг

Read more

Спорт

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе

Комити: Дајте му на Вардар да игра во Европа

Читај повеќе

Ериксен и Шмајхел нудат получасовен онлајн тренинг

Читај повеќе

Конор Мекгрегор: Јас сум најголем ММА борач на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Скопски Шкупи почна со тренинзи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Читај повеќе

Ништо и од Големата награда на Холандија

Читај повеќе