Роман на гевгеличанецот Стефан Марковски најпродаван на Amazon

МИА / КАЈГАНА
/ 04.02.2021 / 19:21

Романот „Анатомија на бумбарот“ на гевгелискиот автор Стефан Марковски неделава е најпродаван на најголемата е-платформа за продажба на книги Amazon во категоријата Источноевропска литература.

Романот е објавен само на англиски јазик под насловот „The Bumblebee Anatomy“ и за него авторот вели дека е провокативен со машки и женски наратор кои паралелно ги раскажуваат своите приказни. Книгата писателот ја издал под својот псевдоним Стемаркус.

Засега романот не е објавен на македонски јазик, а дали ќе биде, зависи од одлуката на Министерството за култура каде авторот конкурирал на годишниот конкурс за проекти од областа на литературата и издаваштвото.

Тагови
реклама

Книги

Џ.К. Роулинг ја најави својата нова книга

Read more

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more

„Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски е „Роман на годината“

Read more

Сè поголем интересот за збирката раскази „Мојот маж“ од Бужаровска

Read more
 

Магазин

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни мускули со Памела

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешки гулаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Дај ми да се напијам

Читај повеќе

Каков секс сакаат жените?

Читај повеќе