Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Деветтиот роман на Јасмина Ана насловен „Елитна проститутка“ крена многу прашина во Србија, но и го разбранува целиот Балкан поради темата што ја обработува.

Авторката вели дека приказната во романот произлегла од разговор со една пејачка која таа не сака да ја именува, во врска со, како што вели Ана, „сјајот и бедата на елитната проституција во Србија“.

Јасмина Ана во разговор за српската TV Prva рече дека елитната проституција е „насекаде околу нас“ и е „распространета како епидемија“.

Таа додава дека овој вид на проституција е елитен бидејќи овие жени секогаш се кријат зад атрактивни професии како водителки, адвокатки, лекарки, пејачки.

Затоа и се „поскапи“, бидејќи клиентите ги возбудува да платат за секс со позната личност, смета Ана.

Таа во интервјуто исто така откри дека нејзината соговорничка сфатила дека со својата животна одлука „дала злато за бижутерија“.

„Целиот свој живот, вербата, надежта, љубовта, можноста да создаде семејство, ги дала за скап шопинг“, рече Ана и додаде дека елитните проститутки, кои ги нарече „хеорини на денешницата“, често стануваат алкохоличарки или зависнички од дрога.

Јасмина Ана има завршено Правен факултет во Белград. Се занимавала со право, бизнис и новинарство. Членка е на Друштвото на писатели на Србија. Има објавено повеќе книги, меѓу кои и романите „Ukus poroka“, „Parenje jelena“ (прогласена за Златен бестселер), „Snegovi Kopaonika“ и „Ljubavnici“. Авторка е и на сатиричните приказни „Srbi kao ljubavnici“ и две книги со интервјуа – „Srbi za koje se molim (100 razgovora)“ и „Srpkinje o kojima se priča (50 razgovora)“, како и книгата есеи „Šampanjac mog života“. Таа е авторка и водителка на емисијата „Šampanjac sa Jasminom Anom“.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Книги

Рецензија на Читачот за книгата „Славната инвазија на мечките на Сицилија“

Read more

Романот „Елитна проститутка“ го разбранува цел Балкан

Read more

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Read more

„Читањето е супермоќ“ – онлајн кампања на „Арс Ламина“

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе